Re-membering citizenship: The deportation of Greeks of Istanbul in 1964-65
Vatandaşlığın hatırlanması: 1964-65 yıllarında İstanbul Rumlarının sınırdışı edilmesi
  1. Tez No: 867092
  2. Yazar: ELİF KEVSER ÖZER ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TOLGA CORA, PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Yunan vatandaşlarının 1964-65 yıllarında sınır dışı edilmeleri, İstanbul Rum toplumunun yok oluşunun başlangıcı olarak görülen, ancak tarihte genellikle göz ardı edilen önemli bir tarihsel dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yunan vatandaşlarının sınır dışı edilmelerine ilişkin ilk kapsamlı sözlü tarih araştırması olan bu çalışma, 1964-65 yıllarında sınır dışı edilenler, yakınlarının sınır dışı edilmesi nedeniyle İstanbul'u terk etmek zorunda kalanlar ve dönemin tanıkları merkeze alınarak 2020-2023 yılları arasında gerçekleştirilen bir dizi sözlü tarih görüşmesi üzerine kurgulanmıştır. Saha araştırması sonucunda 80 kişiyle yapılan görüşmelerden oluşan görsel-işitsel bir arşiv oluşturuldu. Anlatılar, mevcut yazılı kaynakların kapsamını aşarak, gündelik yaşam anlatıları üzerinden İstanbul'da Rum olmanın sürgün öncesi deneyimlerine dair çeşitli içgörüler sunmakta, sürgün sonrası yeni bir düzen kurarken bireylerin karşılaştığı zorlukları irdelemekte, mücadele alanlarını ve destek kaynaklarını detaylandırmaktadır. Bu tanıklıkların özünde, kırılganlık ve dayanıklılık öne çıkan iki konsept olarak vurgulandı. Tehcir döneminin tanıklarının kişisel anlatılarına dayanan bu çalışma, tarih yazımını daha demokratik hale getirerek insanileştirmeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
The deportation of Greek citizens from Istanbul in 1964-65 stands as a significant historical period, viewed as the beginning of the significant decrease in the Rum of Istanbul —a yet often overlooked chapter in history. This study, the first comprehensive oral history research on the deportation of Greek citizens from Istanbul, is constructed based on a series of oral history interviews conducted between 2020 and 2023. It centers on individuals who were deported during the years 1964-65, those who were forced to leave Istanbul due to the deportation of their relatives, and witnesses of the era. The field research, which resulted in the creation of an audio-visual archive, comprises interviews with 80 individuals. The narratives transcend the scope of existing literature, offering diverse insights into pre-exile experiences of being Rum in Istanbul through daily life accounts. The study delves into the challenges faced by individuals in establishing a new order after exile, detailing areas of struggle and sources of support. At their core, these testimonies highlight precarity and resilience as two prominent concepts. Grounded in the personal narratives of the witnesses of the deportation period, this study aims to humanize historiography by making it more democratic