Düzce Üniversitesinde eğitim-öğretim gören uluslararası öğrencilerin harcama yönleri
Studying at Düzce University spending directions of international students
  1. Tez No: 867130
  2. Yazar: COŞKUN ZABUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Üniversiteler bulundukları ilin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı içinde önemli etkilere sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası alanda eğitim-öğretimle ilgili açılımcı kararları ve ülkeler arası yaptığı anlaşmalarla uluslararası öğrenciler, Türkiye'yi tercih ederek hem ekonomik hem de kültürel etkileşimde bulunmaktadır. Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenciler iki şekilde üniversitelerde öğrenci olmaktadır. Bunlardan birincisi burslu olarak ikincisi de kendi ülkelerinde ve Türkiye'de açılan sınavlara girerek öğrenci olmaya hak kazanarak öğrenci olanlardır. Burslu olarak gelen öğrenciler ülkeler arası anlaşmalarla öğrenci vizesi ile Türkiye'de öğrencilik hayatını sürdürmektedirler. Kendi imkanlarıyla gelerek Türkiye'de öğrenci olmayı hak eden uluslararası öğrenciler ise ailelerinin yardımları, aldıkları özel burslar veya öğrenim gördükleri illerde buldukları yarı zamanlı işlerde çalışarak öğrenim hayatlarına devam etmektedirler. Bu çalışmada Düzce Üniversitesinde bulunan 311 uluslararası öğrenciye bir anket uygulanmış ve bu öğrencilerin 2019-2020 yılları arasında Düzce İl Merkezi ekonomisine yaptıkları katkılar analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Düzce Üniversitesini tercih eden uluslararası öğrencilerin yılda 22.000 TL harcama yaptığı ve Düzce iline yıllık 13.586.000 TL'lik katkı sağladığı tespit edilmiştir. Toplam bu harcamanın yaklaşık %34 kesimi barınma ve beslenmeye yapıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities have important effects on the social, cultural and economic structure of the province they are located in. The Republic of Turkey, with its expansionist decisions on education and training in the international arena, and the agreements it has made between countries, international students prefer our country and interact both economically and culturally. International students coming to Turkey become students at the university in two ways. First of all, they come with scholarships. The second one is entitled to become a student by taking the exams opened in Turkey with his own means. Scholarship students continue their student life in Turkey with a student visa through international agreements. International students who deserve to be students in Turkey with their own means continue their education life with the help of their families, the special scholarships they receive, or by working part-time or full-time jobs in the provinces where they study. In this study was conducted with 318 international students at Düzce University. The contributions of these students to Düzce provincial economy between 2019-2020 were analyzed. As a result of the research, it has been determined that international students who prefer Düzce University spend 22.000 TL per year and contribute 13.586,000 TL annually to Düzce It has been understood that approximately 34% of this total expenditure is for shelter and nutrition.