Yükseköğretimde bölgesel kalkınma odaklı misyonfarklılaşması ve ihtisaslaşma üzerine bir araştırma
A research on regional development-oriented missiondifferentiation and specialization in higher education
  1. Tez No: 734669
  2. Yazar: FATMA HÜMEYRA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmanın amacı yükseköğretimde bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşmasına yönelik akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda mevcut durumu belirlemeye çalışmaktır. Türk yükseköğretim sisteminin ayrıcalıklı ve seçkinci bir anlayışla yeniden kurgulanması amacı ile eğitim sisteminin bütününe yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurulu tarafından ülke öncelikleriyle dünyadaki genel eğilimler dikkate alınarak kaliteli ve nitelikli bilgileri öne çıkarmak üzere yükseköğretimde birtakım projeler geliştirilmekte ve uygulamaları gerçekleştirilmektedir.“Yükseköğretimde Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması”bu projelerden biri olarak ve özgün yönleriyle birlikte yükseköğretim sistemlerindeki yerini almaya başlamıştır. Araştırmanın ana eksenlerini; yükseköğretimde misyon farklılaşması, yükseköğretimde ihtisaslaşma, bölgesel kalkınma ve yükseköğretim ile yükseköğretimin uluslararası ve ulusal ölçekteki yapılandırılması oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemine uygun olarak dizayn edilmiştir. Nitel araştırmalar, sosyal yaşamı ve insanla ilgili problemleri kendine özgü metotlarla sorgulama ve anlamlandırma süreçlerini içermektedir. Bu araştırmaların esas noktaları insanların yaşadığı dünyayı tüm yönleri ile anlamaya ve tanımlamaya çalışmaktır. Bu anlayıştan yola çıkılarak araştırmada kullanılan model ile yeni bir projenin uygulanması hakkında üniversitelerin faaliyetleri ve bu 12 üniversitede görev yapan akademisyenlerin görüşleri derinlemesine incelenmiştir. Aynı zamanda incelenen proje çok katmanlı ve karmaşık bir yapıya sahip olup araştırmada bu yapının bütün özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Bu doğrultudan hareketle betimsel analiz ve içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubu, 2016'da Yükseköğretim Kurulu tarafından“Yükseköğretimde Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi”ne seçilen ve kabul edilen, pilot üniversite olarak nitelendirilen beş üniversiteden oluşmaktadır. Bu üniversiteler sırasıyla; Bingöl Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Uşak Üniversitesini kapsamakta olup araştırma, bu üniversitelerde projelere dönük gerçekleştirilen faaliyetleri ele almaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, pilot üniversitelerde akademisyen olarak görev yapmakta olan 25 akademisyenden meydana gelmektedir. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Form üç bölüm hâlinde düzenlenmiştir. Formun birinci bölümünde“Kentsel ve Kurumsal Bilgiler”yer almakta olup 11 farklı ifadeden oluşan sorular bulunmaktadır. Formun ikinci bölümünde“Kişisel Bilgiler”bulunmakta olup yedi farklı ifadeden oluşan sorulardan meydana gelmektedir. Formun üçüncü bölümü ise“Kuramsal Bilgiler”kısmını içermekte olup 38 farklı ifadeden oluşan sorular ifade edilmektedir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu akademisyenlere yöneltilen toplam 56 ifadeyi içeren bir metin şeklinde düzenlenmiştir. Yükseköğretim kurumlarına“Y”şeklinde kodlar verilmiş ve üniversitelerin alfabetik sırasına göre numaralandırılmıştır. Görüşme yoluyla elde edilen verilerin çözümlenmesi amacıyla akademisyenlere“A”şeklinde kodlar verilmiş ve katılımcı sayısına göre sıralanmıştır. Veriler çözümlendikten sonra 10 alt problemin altında bulgular şeklinde sunulmuş ve daha sonra yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları ele alındığında, beş pilot üniversitenin misyon ve vizyon ifadelerinin stratejik planlarında yer aldığı ve bölgesel kalkınma ile tam uyumlu olarak düzenlendiği ortaya çıkmıştır. Üniversitelerde birleştirilmiş olarak beş farklı alanda ihtisaslaşma yer alsa da toplam 11 alanda ihtisaslaşma sağlandığı, üniversitelerin projelerini hayata geçirdikleri ve katma değer yaratan çok sayıda ürün ürettikleri anlaşılmıştır. Bu projelerin gerçekleştirildiği yerlerde özellikle sosyoekonomik bakımdan geri kalan illerin seçildiği ve üniversitelerin projeler yoluyla bölgesel kalkınmaya katkı sağladıkları görülmektedir. Akademisyenlerin görüşlerine göre bu tarzdaki yoğun araştırma ve uygulama gerektiren projelerde gönüllülük ve özendiriciliğin artması gerektiği ve yasal süreçlerin hızlandırılması gerektiği belirtilmektedir. Aynı zamanda akademisyenler bu projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte yükseköğretimde eğitim kalitesinin arttığını, yeni istihdam alanlarının sağlandığını, topluma hizmetin etkin bir biçimde yaygınlaştığını ve üniversitelerde olumlu ve başarılı yönde yapısal dönüşümler yaşadıklarını ifade etmektedir. Bu bağlamda“Yükseköğretimde Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması”projeleri her bakımdan pozitif çıktılar sağlayan, özellikle; rekabeti artıran, eğitimi iyileştiren, üniversitelere ve bölgelere katkısı olan özel bir proje türüdür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to try to determine the current situation in line with the opinions of academicians on regional development-oriented mission differentiation and specialization in higher education. With the aim of reconstructing the Turkish higher education system with a privileged and elitist understanding, studies are carried out for the whole education system. A number of projects are developed and implemented in higher education by the Council of Higher Education in order to highlight quality and qualified information, taking into account the country's priorities and the general trends in the world.“Differentiation and Specialization with a Focus on Regional Development in Higher Education”has started to take its place in higher education systems as one of these projects and with its original aspects. The main axes of the research; mission differentiation in higher education, specialization in higher education, regional development and structuring of higher education on an international and national scale. The research was designed in accordance with the qualitative research method. Qualitative research includes the processes of questioning and making sense of social life and human problems with unique methods. The main points of these researches are to try to understand and define the world in which people live in all aspects. Based on this understanding, the activities of the universities and the views of the academicians working in this university about the model 15 used in the research and the implementation of a new project were examined in depth. At the same time, this project has a multi-layered and complex structure, and all the features of this structure were taken into account in the research. In this direction, descriptive analysis and content analysis were carried out. The sample group of the research consists of five universities that were selected and accepted as a pilot university by the Council of Higher Education in 2016 for the“Mission Differentiation and Specialization in Higher Education Project”. These universities are respectively; it covers Bingöl University, Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Düzce University, Kırşehir Ahi Evran University and Uşak University and the research deals with the activities carried out in these universities for projects. The study group of the research consists of 25 academicians working as academicians in pilot universities. A semi-structured interview form was used in the research. The form is organized in 3 parts. The first part of the form includes“Urban and Institutional Information”and there are questions consisting of 11 different expressions. The second part of the form includes“Personal Information”and consists of questions consisting of 7 different expressions. The third part of the form includes the“Theoretical Information”part and questions consisting of 38 different expressions are expressed. The semi-structured interview form was arranged as a text containing a total of 56 statements addressed to academics. Higher education institutions are given“Y”codes and are numbered according to the alphabetical order of the universities. In order to analyze the data obtained through interviews,“A”codes were given to the academicians and they were listed according to the number of participants. After the data were analyzed, they were presented as findings under 10 sub-problems and then interpreted. Considering the results of the research, it has been revealed that the mission and vision statements of the 5 pilot universities are included in their strategic plans and are arranged in full compliance with regional development. Although there are specializations in 5 different fields combined in universities, it has been understood that specialization has been achieved in a total of 11 fields, universities have implemented their projects and produced many products that create added value. In the places where these projects are carried out, it is seen that especially the provinces that are left behind in socioeconomic terms are selected and universities contribute to regional development through projects. According to the opinions of educational institution administrators, it is stated that volunteering and encouragement should be increased and legal processes should be accelerated in such projects that require intensive research and application. At the same time, educational institution administrators state that with the realization of these projects, the quality of education in higher education has increased, new employment areas have been provided, service to the community has become widespread effectively and they have experienced positive and successful structural transformations in universities. In this context,“Regional Development-Oriented Mission Differentiation and Specialization in Higher Education”projects provide positive outputs in all respects, especially; it is a special type of project that increases competition, improves education and contributes to universities and regions.