Toplumsal cinsiyet bağlamında Türkiye'de kadınların siyasal hayata katılımının önündeki sınırlandırıcı faktörler
Limiting factors preventing women's participation in political life in Turkey in the context of gender
- Tez No: 867159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kadınlar, tarihin her döneminde erkekler ile eşit haklara sahip olabilmek adına büyük mücadelelerde roller üstlenmişlerdir. Kadınların bu mücadelelerde bulunmalarının başlıca sebebi toplumsal cinsiyet rolleridir. Bu roller sebebi ile kadınların siyasal yaşamda istenilen şekilde temsil edilmesinin önünde bir sorun oluşturmuştur. Kadınların; ekonomik, sosyal, siyasal ve toplumsal alanda ikinci planda tutulması ataerkil toplum yapısından kaynaklanmaktadır. Tüm dünya toplumlarında hâkim olan ataerkil yapı Türkiye'de de görülmektedir. Siyasi karar alma mekanizmalarında kadınların daha az yer alması dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir sorun olmaktadır. Kadınların siyasi haklarını elde etmeleri uzun yıllar sonucunda gerçekleşmiştir. Tarihsel olarak kadın ve erkeğin farklı rollere sahip olduğu düşüncesi siyasette kadın temsilinin az olmasına sebebiyet vermiştir. Modernleşen dünyada hukuksal olarak kadına birtakım haklar tanınmıştır fakat bu haklar uygulama açısından hayata geçirilememesinden dolayı kadınlar siyasi alanda bir ilerleme sağlayamamıştır. Bu çalışmada, kadınların siyasi alanda temsil edilmemesinin önündeki sınırlandırıcı faktörlerin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Özellikle de toplumsal cinsiyet temelinde ataerkil bir toplum yapısının kadınların üzerinde bıraktığı olumsuz koşullara ve siyasi alanda kadınlara yönelik bakış açısı ele alınmaya çalışılmıştır. Kadınların siyasi katılımının önünde engel olan faktörler ise siyasi partilerin kadın adayları yeteri kadar temsil düzeyinde desteklememesi, kadınların ekonomik olarak özgürlüğünün olmaması, yasal olarak belirlenmiş bir cinsiyet kotasının olmayışı, eğitim seviyesinin yetersiz kalması, çevre etkisi ve siyasi partilerin kadın konularına karşı ilgisiz kalması olarak öne çıkmaktadır. Bu engellere yönelik öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have played significant roles in the struggle for equal rights with men. One of the main reasons for women's involvement in these struggles is societal gender roles. These roles have created challenges for women's representation in political life. Women being relegated to a secondary position in economic, social, political, and societal aspects is a result of the patriarchal social structure that is prevalent worldwide, including in Turkey. The underrepresentation of women in the decision-making mechanisms of politics is a significant problem both globally and in our country. It took many years for women to gain political rights. Historically, the belief that men and women have different roles has contributed to the underrepresentation of women in politics. In the modern world, women have been granted certain legal rights, but their inability to implement these rights in practice has hindered their progress in the political arena. This study aims to identify the restrictive factors that prevent women from being represented in politics. Particularly, it focuses on the negative conditions imposed by a patriarchal societal structure based on gender and the perspective towards women in politics. The factors hindering women's political participation are identified as political parties not showing enough attention, women lacking economic freedom, the absence of a legally mandated gender quota, inadequate levels of education, environmental influences, and the government's indifference to women's issues. Recommendations to address these obstacles are also provided.