Havacılık sektörünün ekonomiye katkısı: Türkiye değerlendirmesi
Contribution of the aviation sector to the economy: Turkey evaluation
- Tez No: 867160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Sivil Havacılık, Economics, Finance, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Havacılık sektörünün ülke ekonomisine katkısı, finansal büyüme ile yakından ilişkili olmaktadır. Çünkü hava yolları ulaştırmaları çerçevesinde yapılmış olan finansal düzenlemeler hava yolu firmalarının piyasadaki etkinliği, adı geçen hizmetin fonksiyonları ve ücretleri etkilenebilmektedir. Bu araştırmada havacılık sektörünün ekonomiye katkıları hem dünya genelinde hem de ülkemiz açısından değerlendirilmesi verilere dayandırılmak suretiyle kuramsal olarak yapılmıştır. İlerleyen dönemde finansal büyüme ve ulaştırma arasındaki ilişkiler, sermaye birikimleri ve teknolojik gelişme kuramları kapsamında irdelenmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuç şudur: Ekonomide yaşanan gelişmeler nedeniyle finansal büyümenin ardından havacılık sektörü de büyümüştür.
Özet (Çeviri)
The contribution of the aviation industry to the national economy is closely related to financial growth. Because the financial arrangements made within the framework of airline transportation can affect the efficiency of the airline companies in the market, the functions and fees of the aforementioned service. In this research, the contribution of the aviation industry to the economy has been theoretically evaluated both in the world and in our country, based on data. In the following period, the relations between financial growth and transportation were examined within the scope of capital accumulation and technological development theories. The conclusion reached in the study is as follows: After the financial growth due to the developments in the economy, the aviation sector also grew.