Kocaeli ili Merkez ilçesinde içme sularındaki iyot düzeyi ile ilkokul çocuklarında iyot eksikliği ve guatr sıklığının karşılaştırılması
The Correlation between iodine level in the drinking water in central region of Kocaeli and iodine deficiency and frequencey of endemic goiter at school children
  1. Tez No: 86716
  2. Yazar: SIDIKA BEYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
-47- ÖZET İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı ile Kocaeli İli Sağlık Müdürlüğü'nün işbirliği ile gerçekleştirilen bu çalışmada; Kocaeli İli Merkez İlçe'de 5564 ilkokul beşinci sınıf öğrencisine guatr taraması yapılmıştır. Bu çocukların 2903' ü erkek, 266 V i kızdı. Çocukların yaş ortalaması 11.19±0.56 (10-15) idi. Bütün çocuklar dikkate alındığında guatr prevalansı %14.2 bulundu. Bu oran erkeklerde %1 2.4 ve kızlarda %1 6.2 olarak saptandı. 1. Derece (Evre I) Guatr Prevalansı %1 1.5, kızlarda %1 2.9, erkeklerde %10.3 olarak bulundu. 2. Derece (Evre II) Guatr Prevalansı %2.6 olarak bulundu. Bu oran kızlarda %3.3, erkeklerde %2 olarak saptandı. Guatr dereceleri 1 ve 2 olan öğrencilerle, kontrol grubundan (guatr 0) 20' şer adet olmak üzere 60 öğrencinin idrar iyot miktarları ölçüldü. 1. Derece, 2. derece guatrlı ve kontrol grubu öğrencilerin idrar iyot miktarı ortalamaları > 10 jug/dl olarak bulundu ve gruplar arasında idrar iyot miktarı ortalamaları açısından anlamlı olarak bir fark bulunamadı. Bölgeye içme suyu sağlayan üç kaynaktan alınan su örneklerinde, iyot miktarı düşük olarak bulundu. Bu çalışmanın sonuçları WHO/ICCIDD ölçütlerine göre değerlendirildiğinde, araştırma bölgemizin,“ içme sularındaki iyot miktarının düşük olmasına rağmen,”iyot eksikliği bölgesi olmadığı ve bu bölgede guatr sıklığı ile iyot eksikliği arasında bir ilişki bulunmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY Medical Ecology and Hydroclimatology Department of Istanbul University, Faculty of Medicine and Kocaeli Province Health Office has collabrated in this study. In city center of Kocaeli Province, 5564 primary schoolchildren were screened for“goiter”. 2903 of them were boys and 2661 were girls. Their mean age were 11.19±0.56 (10-15). As a whole, goiter prevalance was 14.2%. According to gender this ratio was 1 2.4% for boys and 1 6.2% for girls. First degree (grade I) goiter prevalance was 1 1.5% as a whole. In girls prevalance was 1 2.9% and in boys it was 1 0.3%. Second degree (grade II) goiter prevalance was 2.6% as a whole. In girls this ratio was 3.3% and in boys it was 2%. Totally sixty schollchildren' s urine iodine consantration has been measured. Twenty of them were control group, twenty were Grade I goiter and twenty were Grade II goiter. The mean urine iodine consantration measured > 10//g/dl. as a whole there were no meaningful urine iodine consantration difference among three groups. In the study region three different clean water sources were sampled and iodine contents were found low than median level of Turkey clean water sources. Resalts of this study were evaluated according to WHO/ICCIDD criteria. Although the consantration of the drinking water was low, it was found that the study region was not a“low iodine area”and there was no relationship between goiter prevalance and low iodine consantration.