Feminist tiyatro tarihyazımı ve Türkiye'den bir örnek: Lale Oraloğlu
Feminist theater historiography and a case study from Turkey: Lale Oraloglu
- Tez No: 867172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN FİRİDİNOĞLU TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Performing and Visual Arts, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde, Batı'da gelişen feminist tarihyazımı ve feminist tiyatro tarihyazımının gelişim süreçlerine odaklanılmış ve bu alanlarda yapılan biyografi ve vaka çalışmaları incelenmiştir. 1970'li yıllarda Batı'daki ikinci dalga feminist hareket ile birlikte tarihin cinsiyetlendirilmiş doğası tartışılır ve geleneksel tarih, feminist bakış açısıyla yeniden değerlendirilir. Bu gelişmeler tiyatro tarihinin de yeniden yorumlanmasına olanak sağlar. Türkiye'de ise feminist tiyatro tarihyazımı araştırmaları oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada, yerli feminist tiyatro tarihyazımı çalışmalarına katkı sunması adına bir vaka örneği olarak Lale Oraloğlu'nun yaşamı kaleme alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development processes of feminist historiography and feminist theater historiography in the West have been focused on, and biographical and case studies conducted in these fields have been examined. With the second-wave feminist movement in the West in the 1970s, the gendered nature of history is debated, and traditional history is reevaluated from a feminist perspective. These developments also allow for the reinterpretation of theater history. In Turkey, however, research on feminist theater historiography is quite limited. In this study, in order to contribute to the field of indigenous feminist theater historiography, the life of Lale Oraloğlu is documented as a case study.