MEB tarafından dağıtılan Deutschgenıe ve Deutsch Macht Spaß ortaöğretim Almanca ders kitaplarının kelime öğretimi bakımından incelenmesi
An examination of secondary education German textbooks Deutschgenie and Deutsch Macht Spaß distributed by the MEB in terms of vocabulary teaching
  1. Tez No: 867195
  2. Yazar: ZERRİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Anadolu ve Fen liselerinde dağıtılan Almanca Deutschgenie A1.1. ve Deutsch Macht Spaß A1.2. ders kitaplarının kelime hazinesini tespit etmektir. Bu kitaplarda yer alan kelimelerin Avrupa Dil Portfolyosu dil seviyelerine uygun olup olmadığını belirlemek ve hedeflenen kazanımların Avrupa Ortak Dil Portfolyosu (AODP) ile uyumluluk gösterip göstermediğini tespit etmek araştırmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Dolayısıyla kitaplarda yer alan kelimelerin ve kelime alıştırmalarının kelime öğrenme stratejileri bağlamında öğrencilerin yabancı dil öğrenme seviyesine uygunluğunun araştırılması hedeflenmektedir. İlgili alanyazında yabancı dil öğrenme süreci dört temel beceriyi (okuma,yazma, konuşma, dinleme) kapsamaktadır. İncelenen kitaplarda verilen kelimelerin bu dört temel beceriyi ne kadar desteklediği, verilen kelime alıştırmalarının kalıcılığı sağlamak adına hangi dil öğrenme stratejisi ve kelime öğrenme stratejisi ile desteklendiği de araştırmanın önemini oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi yönteminden faydalanılarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın Anadolu ve Fen liselerinde dağıtılan Almanca Deutschgenie A1.1. ve Deutsch Macht Spaß A1.2. ders kitaplarında verilen kelime öğretim bölümleri kelime öğrenme stratejileri bağlamında incelenmiştir. Aynı zamanda incelenen kitaplardaki kelime alıştırmaları görseller ile desteklenerek kullanılan dil ve kelime öğrenme stratejileri kapsamında değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, yabancı dil öğrenme sürecinde hedef ve kazanımların Avrupa Ortak Dil Portfolyosu (AODP) ile uyumluluk gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca incelenen kitaplarda ağırlıklı olarak Saptama/Tespit Stratejileri, Bellek Stratejileri ve Bilişsel Stratejilerin kullanıldığı tespit edilmiştir. En sık kullanılan strateji Bellek Stratejisi olmuş, buna karşılık en az kullılan strateji ise Saptama Stratejisi olmuştur. İncelenen stratejilerden ise Dolaylı Stratejiler, Duyuşsal Stratejiler ve Telafi Stratejileri'ne yer verilmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the vocabulary of the German Deutschgenie A1.1. and Deutsch Macht Spaß A1.2. textbooks distributed in Anatolian and Science high schools by the Ministry of National Education. Another purpose of the research is to determine whether the words in these books are compatible with the European Language Portfolio language levels and whether the targeted achievements are compatible with the Common European Language Portfolio (AODP). Therefore, it is aimed to investigate the suitability of the words and vocabulary exercises in the books to the foreign language learning level of the students in the context of vocabulary learning strategies. In the relevant literature, the process of learning a foreign language includes four basic skills (reading, writing, speaking, listening). The importance of the research is to what extent the words given in the books examined support these four basic skills, and with which language learning strategy and vocabulary learning strategy the given vocabulary exercises are supported in order to ensure permanence. In this study, the content analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used to analyze the vocabulary teaching sections German Deutschgenie A1.1. and Deutsch Macht Spaß A1.2. textbooks distributed in Anatolian and Science high schools by the Ministry of National Education given in textbooks were examined in the context of vocabulary learning strategies. At the same time, the vocabulary exercises in the examined books were supported with visuals and evaluated within the scope of the language and vocabulary learning strategies used. As a result of the findings, it was concluded that the goals and achievements in the foreign language learning process are compatible with the Common European Language Portfolio (AODP). In addition, it was determined that Determination/Detection Strategies, Memory Strategies and Cognitive Strategies were mainly used in the books examined. The most frequently used strategy was the Memory Strategy, whereas the least used strategy was the Detection Strategy. Among the strategies examined, it was concluded that Indirect Strategies, Affective Strategies and Compensatory Strategies were not included.