Sosyal güvenlik sisteminin finansman krizine yönelik yeni yaklaşımlar
  1. Tez No: 867196
  2. Yazar: VELİ AĞÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY GÖKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Demografik değişimle birlikte nüfusun yaşlanması ve politik etkenler sosyal güvenlik sistemi finansmanında krizlere neden olmaktadır. Söz konusu finansman krizinin çözümüne yönelik ise reformlar yapılmaktadır. Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin finansmanında sorun yaşayan ülkeler arasında sayılmaktadır. Bu finansman sorununu aşmak için yapılan reformlar ise, Türkiye'nin sahip olduğu iş gücü piyasasındaki kronik sorunlar ve politik etkenlerden dolayı istenilen başarıya ulaşamamıştır. Bu kapsamda, sosyal güvenlik sisteminin finansman krizini çözebilmek için yeni reform arayışları gündeme gelmiştir. Bazı ülkelerde iyi uygulama örneği olan ve Üniversite, Sanayi, Devlet iş birliğine dayanan Triple Helix Modelinin sosyal güvenlik sisteminin finansman krizini çözmede yeni bir yaklaşımın olduğu değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Triple Helix Modelinin Türkiye'de uygulanması halinde sosyal güvenlik sistemi üzerinde yaratacağı etkinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca farklı varsayımlar altında, kayıt dışı istihdam ve dijitalleşmenin prim gelirlerine etkisi ölçülecektir.
Özet (Çeviri)
The aging of the population along with the demographic change and political factors cause crises in the financing of the social security system. Reforms are being carried out to solve the said financial crisis. Turkey is considered among the countries that have problems in financing the social security system. The reforms made to overcome this financing problem, on the other hand, could not achieve the desired success due to the chronic problems in the labor market and political factors in Turkey. In this context, the search for new reforms has come to the fore in order to solve the financial crisis of the social security system. It has been evaluated that the Triple Helix Model, which is an example of good practice in some countries and is based on the cooperation of University, Industry, and State, is a new approach to solving the financing crisis of the social security system. In this study, it is aimed to measure the impact of the Triple Helix Model on the social security system if it is implemented in Turkey. Additionally, under different assumptions, the impact of unregistered employment and digitalization on premium income will be measured.