Şeyh Muhammed Osman Siracüddin Nakşîbendî'nin tasavvuf anlayışı
Sheikh Muhammad Othman Siraj al-Din al-Naqshbandi and his efforts in the science of sufism
  1. Tez No: 867210
  2. Yazar: MADIH KHALID MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TENİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tezimizde, 19. ve 20. asırlarda yaşamış, İslamî ilimleri yayarak ilim, edebiyat, irşad, insanlara hizmet ve İslamiyet alanında emsalsiz bir gayret sarf etmiş en büyük İslam şahsiyetlerinden birinin hayatını inceleyeceğiz. Şeriat ve Tarikat alanlarındaki bilgi ve irfanından dolayı kendisine teveccüh edilen, köklü ve ilim ehli bir ailenin soyundan gelen Şeyh Muhammed Osman Siraceddin el-Nakşîbendî el-Hüseynî'nin tasavvufi anlayışından, büyük hizmetlerinden, şahsî, ilmî, amelî, tıbbî hayatından bahsettik. Dedeleri, şeyhleri ve müridlerinin hayatlarına genel bir bakış yaparak faziletlerini bir nebze de olsa zikrettik. Tezimiz, bir giriş, üç bölüm, sonuç ve bazı tavsiyelerden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tasavvuf ilmi, usul ve esasları ile ilgili bilgiler verildi. İkinci bölümde Şeyh Muhammed Osman Siraceddin el-Nakşîbendî dönemine, özel hayatına, ilmî amelî sûfi kişiliğine ve tasavvuf anlayışına değindik. Üçüncü ve son bölümde ise davetçi yönü, yazılı ve sesli mektupları, menakıbları, cihadı ve bu minvalde en meşhur halifeleri, müridleri ele alındı. Mürîdleri yetiştirmede ve onlara dini mübini öğretmek için ilim mektepleri ve tekkeler kurması, ilme, âlimlere ve fakirlere olan hizmetinin yanı sıra irşad hayatını ele aldık. Son olarak tezimizin sonuç bölümünü, bazı tavsiyeler ve Şeyh Muhammed Osman Siraceddin el-Nakşîbendî'ye ait bir kaç vesikayla bitirdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I talk about studying the life of one of the greatest Islamic personalities who lived in the nineteenth and twentieth centuries and made a unique effort in the field of science, advocacy, literature, guidance - to relegion - , serving people and Islam by spreading useful sciences and precious knowledge in the fields of Sharia and Sufism, and he is the preferred scholar Sheikh Muhammad Othman Siraj Al-Din Al-Naqshbandi Al-Shahrzouri Al-Husseini, who is a descendant of an ancient religious golden scholarly family that ends to pure lineage. They were knwon from father to son with knowledge, piety, guardianship, dignity, service to the poor, and students of Shariàa knowledge, they took the knowledge of Sufism from the great Awliyaa and those devoted to Allah ( having knowledge of Allah) . In it, I talked about his understanding of Sufism, his great services, his personal, scientific, practical, medical , and other aspects in his life. I divided the thesis into a scientific introduction, an introductory chapter, which are three chapters, and a conclusion with the most important findings and recommendations. As for the first chapter - the introductory chapter - I mentioned some topics necessary for the science of Sufism, related to the Tariqa, its foundations, origins and names, and the relationship of Mawlana Khaled Al-Shahrazuri with his grandfather, and a summary of his era, The second chapter was devoted to the personal, scientific, and Sufi life of Sheikh Muhammad Othman Siraj al-Din, his understanding of Sufism, his behavior, doctrine, belief, death, and fate, and his founding of schools of Islamic sciences and (kanaqah) to raise disciples, in addition to his tireless interests in science, scholars, and the poor. As for the third and final chapter, it dealt with his preaching life and his audio and written messages. , his virtues, and his jihad, and I also shed light on his most prominent caliphs, writers, agents, disciples (the devotees , and preachers. Then I concluded the thesis with the most important results, recommendations, indexes, sources, references, and a pictorial appendix. By God Almighty, success, and to Him be praise, first and last.