Popper'cı yaklaşım bağlamında kapalı toplum-bilim ilişkisi (Osmanlı örneği)
Closed society-science relationship in the context of Popperian approach (with particular emphasis on the Ottoman historical paradigm)
- Tez No: 867249
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bilimsel anlamda geri kalmışlığın nedenleri araştırılırken genellikle bilimsel veya teknolojik çalışmalar baz alınır. Tarihsel anlamda gerçekleştirilen bu araştırmaların neticelerinde az ya da çok hep bir gelişme veya ilerleme vardır. İşte bu az veya çokluğun sebeplerinin belirlenmesi özellikle iktidar ve toplum arasındaki ilişki bakımından farklı bir açıdan ele alınmalıdır. Zira devlet yönetimi, toplumsal yapı ve bilimsel zihniyet birbirlerinden bağımsız olamayan ideolojik ve sosyolojik olgulardır. Tezin amacı bu bağlamda Popper'ın tarihsicilik adını verdiği eleştirisi üzerinden Osmanlının açık-kapalı toplum modellerinden hangisine yakın olduğunun tesbiti etkileri ve sonuçlarının değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The causes underlying the lack of scientific advancement are typically rooted in scientific and technological inquiries. Within the outcomes of such historical investigations, one invariably observes varying degrees of advancement or growth. Nevertheless, the elucidation of the factors contributing to these fluctuations in advancement necessitates a distinct approach, particularly with regard to the interplay between authority and societal Dynamics. This is because governance structures, societal arrangements, and scientific ideologies are inherently interwined in ideological and sociological phenomena. Within this framework, the present thesis aspires to discern the extent to which the Ottoman Empire adhered to models of either open or closed societies and subsequently assess the implications and repercussions of this circumstance within the framework of Karl Popper's critique of historicism.