Z kuşağı gençlerinin manevi iyi oluşları ile aile içi iletişim stilleri ve Tanrı algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the spiritual well-being of generation Z youth, domestic communication styles and God perceptions
  1. Tez No: 867275
  2. Yazar: NURDAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma Z kuşağının manevi iyi oluşları, aile içi ilişkileri ve Tanrı algısı hakkındadır. Araştırmanın temel amacı Z kuşağının manevi iyi oluş düzeyinin aile içi iletişim stilleri ve Tanrı tasavvuru gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek, sonuçlara uygun çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmanın evrenini 2000 ve sonrası doğan Z kuşağı katılımcılar meydana getirmektedir. Araştırmanın örneklemini, evrenden gönüllü katılım esas olmak üzere 331 (250 kadın, 81 erkek) katılımcı basit random örnekleme yapılarak oluşturmuştur. Araştırmaya katılan Z kuşağından veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Tanrı Algısı Ölçeği”,“İyi Oluşun Spiritüel Göstergesi Ölçeği'' ve ”Aile İklimi Ölçeği" uygulanarak toplanmıştır. Araştırma iki aşama olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında, Z kuşağı gençlerin Tanrı algısı ve manevi iyi oluşları ile aile içi iletişim stilleri düzeyleri ortaya konulmuştur. Katılımcıların iletişim stilleri ile Tanrı algısı ve manevi iyi oluş düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı çeşitli istatistiksel işlemler ile belirlenmiştir. Ayrıca kişisel bilgi formunda katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu ve çalışma durumu incelenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, Tanrı algısı ile manevi iyi oluş ölçekleri arasındaki korelasyon ve her iki ölçeğin alt boyutları arasındaki korelasyon incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is about the spiritual well-being, family relationships and perception of God of Generation Z. The main purpose of the research is to examine whether the spiritual well-being level of Generation Z differs according to variables such as family communication styles and God perception, and to offer solution suggestions appropriate to the results. The population of the research consists of Generation Z participants born in 2000 and later. The sample of the research was formed by simple random sampling of 331 (250 female, 81 male) participants from the population on a voluntary basis. Data from Generation Z who participated in the research were collected by applying the“Personal Information Form”,“Perception of God Scale”,“Spiritual Indicator of Well-Being Scale”and“Family Climate Scale”. The research was carried out in two stages. In the first stage of the research, the perception of God and spiritual well-being of Generation Z young people and their levels of family communication styles were revealed. It was determined through various statistical procedures whether the participants' communication styles, perception of God and spiritual well-being levels differed. In addition, the participants' gender, age, education level, income status and employment status were examined in the personal information form. In the second stage of the research, the correlation between the perception of God and spiritual well-being scales and the correlation between the sub-dimensions of both scales were examined.