Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlarında kadın temsili: Ana ve Aile dergileri örneği
Women's representation in periodicals of the Early Republican period: The example of Ana and Aile magazines
- Tez No: 867276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Erken Cumhuriyet döneminde kadınların toplumdaki konumlarının 1938-1942 yılları arasında yayımlanan ''Ana'' ve 1947-1952 yılları arasında yayımlanan ''Aile'' dergileri üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinden itibaren kadınların toplumdaki statüsü, farklı ideolojilere sahip olan Türk aydınlarının üzerinde durduğu önemli bir konu haline gelmiştir. II. Meşrutiyet Döneminden itibaren, Türk kadınlarının gazete ve dergiler aracılığı ile hak taleplerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Cumhuriyet Döneminde ulaşılmak istenen çağdaş bir Türk toplumu inşasında, kadınların önemli bir rolü olduğu görülmektedir. Kadınların toplumdaki statüsünün iyi bir seviyeye gelmesi, aynı zamanda Türk toplumunun gelişmesinde ve çağdaşlaşmasında etkili olmuştur. Kadınlar, toplumun çağdaşlaşmasında temel bir aktör olarak görülmüştür. Cumhuriyet Döneminde temel haklarına kavuşmuş olan kadınlara, dergiler aracılığı ile yeni Türk kadınının hak ve ödevleri bilgilendirici ve yol gösterici bir şekilde sunulmuştur. Bu çalışmada, içeriğindeki yazılar ile bu amaca hizmet eden Ana ve Aile dergileri üzerinden, kadınların toplumdaki konumları ve bu dergilerde sunulan ideal kadın imajı incelenmiştir. Bu bağlamda Ana ve Aile dergilerinde sunulan ideal kadın imajı; modern, bakımlı, bilgili, çalışkan, iyi bir anne ve iyi bir eştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the position of women in society during the Early Republic period through the magazines“Ana”published between 1938-1942, and“Aile”magazines published between 1947-1952. Since the last periods of the Ottoman Empire, the status of women in society has become an important issue emphasized by Turkish intellectuals with different ideologies. From The Second Constitutional Period onwards, it has been observed that Turkish women's demands for rights emerged through newspapers and magazines. It is seen that women played an important role in the construction of a modern Turkish society that was desired to be achieved in the Republican Era. The improvement of women's status in society has also been effective in the development and modernization of Turkish society. Women have been seen as a fundamental actor in the modernization of society. The rights, and duties of the new Turkish woman were presented in an informative and guiding way through magazines to women who had gained their fundamental rights during the Republican Era. In this study, the positions of women in society and the ideal female image presented in these magazines were examined through the magazines Ana and Aile, which serve this purpose with the articles they contain. In this context, the ideal woman image presented in Ana and Aile magazines; She is modern, well-groomed, knowledgeable, hard-working, a good mother, and a good wife.