Borsa İstanbul'da yabancı yatırımcı oranına etki eden makroekonomik faktörler
Macroeconomic factors affecting the rate of foreign investors in Borsa İstanbul
- Tez No: 867315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yabancı yatırımcılar ülke ekonomilerinde büyük bir öneme sahiptir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sermayenin yetersiz olması, gelirlerin düşük olması gibi nedenlerle yeterince tasarruf sağlanamamaktadır. Bunun sonucunda da ülke ekonomisine katkı sağlayacak yatırımların yapılması zorlaşmakta, finansal piyasalar yeterince güçlü olamamaktadır. Bu gibi durumlarda devreye yabancı yatırımcılar girmektedir. Yabancı yatırımcılar sayesinde ülkelere sermaye akışı sağlanmış olmakta ve aynı zamanda da bir tür döviz kaynağı yaratılmış olacağından ülkelerde ki piyasalarda önemli hareketlenmeler gerçekleşmiş olacaktır. Ancak ülke ekonomilerinde yer alan bazı makroekonomik göstergeler yabancı yatırımcıların ülkeye yatırım yapmalarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmasının amacı Borsa İstanbul'da yer alan yabancı yatırımcılar üzerinde yatırım kararı alırlarken önemli bir etkiye sahip olan makroekonomik faktörlerden dolar kuru, GSYH, CDS primi ve bankalarca açılan mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranlarının etkisi incelenmiştir. Çalışmada ARDL sınır testi yaklaşımından faydalanılarak 2008- 2021 arasındaki döneme ait çeyreklik veriler kullanılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular değişkenler arasında eli eş bütünleşme ilişkisi olduğunu doğrulamaktadır. Diğer yandan enflasyon, CDS primi ve bankalarca açılan mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranı Borsa İstanbul'daki yabancı yatırımcı oranına pozitif yönde etki ederken, Dolar ve GSYH değişkenleri Borsa İstanbul'daki yabancı yatırımcı oranına negatif yönde etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign investors have great importance in country economies. Especially in developing countries, sufficient savings cannot be achieved due to reasons such as insufficient capital and low incomes. As a result, it becomes difficult to make investments that will contribute to the country's economy, and financial markets are not strong enough. In such cases, foreign investors come into play. Thanks to foreign investors, capital flows to the countries will be ensured and at the same time, a type of foreign exchange source will be created, thus significant movements will occur in the markets in the countries. However, some macroeconomic indicators in the country's economy significantly affect foreign investors' ability to invest in the country. The aim of this study is to examine the effects of macroeconomic factors such as dollar exchange rate, GDP, CDS premium and weighted average interest rates applied to deposits opened by banks, which are macroeconomic factors that have a significant impact on foreign investors in Borsa Istanbul when making investment decisions. In the study, quarterly data for the period between 2008 and 2021 was used, using the ARDL bounds test approach. The findings obtained as a result of the analysis confirm that there is a strong cointegration relationship between the variables. On the other hand, while inflation, CDS premium and the weighted average interest rate applied to deposits opened by banks have a positive impact on the rate of foreign investors in Borsa Istanbul, Dollar and GDP variables have a negative impact on the rate of foreign investors in Borsa Istanbul.