Halil Inalcık'ın doğu-batı algısı ve medeniyet tarihi yazıcılığına katkısı
Halil Inalcik's east-west perception andcontribution to civil history writing
  1. Tez No: 867314
  2. Yazar: NEJLA CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP BAŞ, DOÇ. DR. HALİDE ASLAN, DOÇ. EYÜP ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma; Batı metodolojisini Batılı tarihçilerden yer yer daha iyi kullanabilen Halil İnalcık'ın tarihçiliğine, insanlık tarihinin gelişim seyrini takip etmemize imkân veren medeniyet tarihi planında Doğu-Batı odaklı yaklaşmak ve tarih-tarihçi ilişkisini incelemek adına gerçekleştirilmiştir. Önemi gitgide artan medeniyet tarihine dair kadim bir mücadeleyi, uluslararası kabul görmüş tarihçinin penceresinden ele almaya çalışan tez çalışması, İnalcık'a dair tarih ve medeniyet düşüncesi özelinde bir çalışma olmaması ve medeniyet tarihi yazıcılığına dair hatırı sayılır araştırmaların bulunmayışı sebebiyle alandaki boşluğu doldurmak üzere hazırlanmıştır. Giriş ve iki bölümden oluşan tezde, Halil İnalcık'ın Doğu ve Batı ilişkileri bağlamında şekillenen medeniyet algısı ve bu algının medeniyet tarihi yazıcılığına nasıl yansıdığı konu edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümü; İnalcık'ın, Doğu ve Batı medeniyetleri etrafında şekillen medeniyet anlayışını, Avrupa-Osmanlı ilişkileri ekseninde söylemini ve yazımını irdelerken ikinci bölüm, medeniyet tarihi yazıcılığı bakımından katkılarını ve tarihyazımında bu iki medeniyeti nasıl konumlandırdığını değerlendirmeye çalışmıştır. Sonuç kısmında, tezimizde ulaştığımız sonuçlar aktarılmış, ekler bölümünde Bilkent Üniversitesi bünyesinde bizzat İnalcık tarafından kurulan HİCOS ve Halil İnalcık Kütüphane Koleksiyonunda çekilen fotoğraflardan bazıları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceyhan, Nejla, Halil Inalcik's Perception of East and West and His Contribution to the Writing of the History of Civilisation, PhD Thesis, Supervisor: Doç. Dr. Halide Aslan, Ankara, 2023, 195 s. This study was carried out in order to approach the historiography of Halil İnalcık, who was able to use Western methodology better than Western historians at times, with a focus on East-West in the plan of the history of civilisation, which allows us to follow the course of development of human history, and to examine the relationship between history and historian. The thesis, which tries to address an ancient struggle in the history of civilisation, which is becoming increasingly important, from the perspective of an internationally recognised historian, has been prepared to fill the gap in the field due to the lack of a study on Inalcık in terms of history and civilisation thought and the lack of significant research on the historiography of civilisation. The thesis, which consists of an introduction and two chapters, focuses on Halil İnalcık's perception of civilisation shaped in the context of Eastern and Western relations and how this perception is reflected in the historiography of civilisation. While the first part of the study examines İnalcık's understanding of civilisation shaped around the Eastern and Western civilisations, his discourse and writing in the axis of European-Ottoman relations, the second part tries to evaluate his contributions to the historiography of civilisation and how he positioned these two civilisations in his historiography. In the conclusion part, the conclusions we have reached in our thesis are presented, and in the appendices some of the photographs taken in HİCOS and Halil İnalcık Library Collection established by İnalcık himself at Bilkent University are given.