Tedarik zinciri yönetiminde sürdürülebilir insan kaynağı olarak meslek liseleri tabanlı meslek yüksek okullarının türkiye ve seçilen başarılı örnek ülkeler kapsamında incelenmesi
Examination of vocational colleges based on vocational high schools as a sustainable human resources in supply chain management in the scope of turkey and selected successful example countries
  1. Tez No: 867366
  2. Yazar: BÜLENT ÖZGÜR OLGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İşletme, Technical Education, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüz iş dünyasında, teknolojik gelişmeleri kullanabilen yetenekli, bilinçli, eğitimli ve nitelikli işgörenlere sahip olmak önemli bir üstünlük haline gelmiştir. Bu üstünlüğü sürdürmek ise teknik olarak iş odaklı eğitim almış işgörenlerle yapılabilir. Küresel iş dünyasında sınırlar belirsizleşirken, ekonomik sıkıntılarını aşmaya yönelik çalışmalarının yanısıra ülkeler, gençleri mevcut ekonomik sürecin bir parçası yapacak mesleki eğitime de önem vermektedir. Bu çalışmanın amacı, uluslararası pazarlarda giderek daha fazla öne çıkan ve şirketler için yüksek kazanç sağlayan Tedarik Zinciri Yönetimi'nin küresel işgücü ihtiyaçlarını sürdürülebilir bir şekilde karşılamak için ülkemizdeki meslek lisesi ve meslek yüksekokullarında mesleki eğitimin gerekliliğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, bu çalışmada kalkınmasında uyguladığı mesleki eğitim politikalarının da önemli rolü olduğu düşünülen küresel ölçekte başarılı dört ülke seçilmiş ve bunların genel ve mesleki eğitim sistemleri incelenerek Türkiye'deki durum ile karşılaştırılmış, ülkemizdeki eğitim sistemi kapsamında araştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu ülkelerin tedarik zinciri yönetimi eğitimindeki konumları incelenerek bu eğitimin Türkiye'deki durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has become important superiority to have skilled, aware, well educated and qualified workmen who can use technological developments in today's business world. To sustain this superiority can be done with worker who were technically joboriented educated. While borders become uncertain in the global business world, besides working to overcome economic problems, countries care about vocational education for youths to make them being a member of current economic process. The aim of this work is to show necessity vocational training in vocational high schools and vocational colleges in our country in order to sustainably meet the global workforce needs of Supply Chain Management, which is increasingly prominent in international markets and making high profits for companies. In this context, in this study four successful countries have been selected on global scale which are thought to play an important role in the vocational education policies implemented in their development and their general and vocational education systems examined were compared with the situation in Turkey. Also the positions have been examined in the supply chain management education of these countries investigated the situation of this education in Turkey.