Evaluation of tree usage in urban public spaces: The case of Kayışdağı Street in Istanbul
Kentsel kamu alanlarında ağaç kullanımının değerlendirilmesi: İstanbul'da Kayışdağı Caddesi örneği
  1. Tez No: 867375
  2. Yazar: KADRİYE TEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İklim değişikliği dünyanın kaynaklarına müdahale şeklimizin yanlış olduğunu göstermiştir. Yeşil alt yapı iklim değişimi konusunda ekosistem hizmetleriyle çözümün bir parçası olabilir, değişimin ilerlemesi ve etkileri yavaşlatılabilir. Parklar, mezarlıklar ve oyun alanlarının yanı sıra yol yeşillikleri ve ağaçları da yeşil altyapının bir parçasıdır. Özellikle parklardaki veya yol kenarlarındaki ağaçlar oksijen üretimi ve hava kalitesinin iyileştirilmesi açısından kent iklimine önemli katkı sağlamaktadır. Ağaçların ekosistem hizmetlerinden beklentilerin karşılanabilmesı için kentsel alanlarda yeterli büyümeye erişebilmesi için, yaşam koşullarının değiştirilmesi ve iyileştirilmesi gerekmektedir. Genel olarak kentlerdeki ağaçlar doğal ortamlarına göre çok farklı bir ortamda yaşamak zorunda kalmakta, yollar ve binaların yoğunluğu nedeniyle kök, gövde ve taç gelişiminde çoğunlukla kısıtlamalar olmaktadır. Gelişmiş kentlerdeki yapılaşmanın yeterli doygunluğa ulaşması nedeniyle yeşil alanların yaratılamaması yadsınamaz bir sorun olup yol ağaçları bu soruna çözüm oluşturmaktadır. Kent içi ve çevresindeki sağlıklı yol ağaçları kentin ekolojik değeri yanında kentin prestijini de artıracaktır. Bu çalışmanın amacı öncelikle kentlere sağladığı ekosistem hizmetleri nedeniyle yollardaki ağaç populasyonlarını sağlıklı gelişme gösterecek şekilde artırmanın yöntemlerini ortaya koymaktır. Çalışma İstanbul Ataşehir ilçesinde Kayışdağı Caddesi yol ağaçları özelinde ele alınmıştır. Bu kapsamda mevcut ağaçların envanteri çıkarılmış ve analizi yapılmıştır. Çalışmada verimlilik ve sürdürülebilirlik esasına dayalı olarak mevcut ağaçların koşullarının iyileştirilmesi, yeni ağaçlandırma alanlarının, ağaç türlerinin belirlenmesi ve bilimsel ağaçlandırma teknikleri kullanılmasına dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change has demonstrated that our intervention in the world's resources is misguided. Green infrastructure can be part of the solution to climate change through ecosystem services, slowing down the progress and impacts of change. Parks, cemeteries, playgrounds, as well as street greenery and trees, are all part of green infrastructure. Especially trees in parks or along streets contribute significantly to the urban climate in terms of oxygen production and improving air quality. For trees to fulfill expectations of ecosystem services and achieve sufficient growth in urban areas, living conditions need to be modified and improved. Generally, trees in cities have to adapt to a very different environment compared to their natural habitats, facing constraints in root, trunk, and crown development due to the density of streets and buildings. The inability to create green spaces due to the saturation of construction in advanced cities is an undeniable issue, and street trees offer a solution to this problem. Healthy street trees within and around the city not only enhance the city's ecological value but also contribute to its prestige. The aim of this study is, first of all, to reveal the methods of increasing the tree populations on the streets to ensure healthy growth due to the ecosystem services they provide to cities. The study was discussed specifically in the context of Kayışdağı Street trees in Istanbul Ataşehir district. In this context, the existing trees were inventoried and analyzed. Recommendations were made on improving the conditions of existing trees based on efficiency and sustainability, determining new planting areas and tree species, and using scientific planting techniques