Küllüoba mutlak tarihleme verileri ışığında Batı ve İç Anadolu Erken Tunç Çağı kronolojisinin seramik üzerinden yeniden değerlendirilmesi
Reevaluation of Western and Central Anatolian Early Bronze Age chronology on ceramics in the light of Küllüoba absolute dating data
- Tez No: 867376
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
Batı ve İç Anadolu'nun Erken Tunç Çağı kronolojileri ve birbirleriyle olan ilişkileri günümüzde halen tartışma konusudur. Bu bağlamda, Küllüoba kazısı mutlak tarihleme verileri sonucunda söz konusu iki bölge için seramiğe dayalı bir kronoloji karşılaştırması yapılmıştır. Mutlak tarihlemeyle desteklenmiş bir kronoloji oluşturmak için Küllüoba yerleşmesinde güvenilir stratigrafik dizilime sahip 19 farklı plankareden 58 14C örneği alınmış ve analiz edilmiştir. Örnekler Erken Tunç Çağı'nın her evresini temsil edilecek şekilde seçilmiştir. Bu numunelerin 53 tanesi tarihleme için önemli sonuçlar verirken, 5 tanesi hatalı sonuç vermiştir. Daha sonra bu sonuçlar Küllüoba'da önceki çalışmalarla detaylı bir şekilde ortaya konan seramik verileriyle çakıştırılarak Küllüoba için seramiğe dayalı bir Erken Tunç Çağı kronolojik dizilimi oluşturulmuştur. Bu dizilim, ETÇ Ia (MÖ 3200-2900), ETÇ Ib (MÖ 2900-2700), ETÇ IIa (MÖ 2700-2600), ETÇ IIb (MÖ 2600-2500), ETÇ IIc (MÖ 2500-2400), ETÇ IIIa (MÖ 2400-2150) ve ETÇ IIIb (MÖ 2150-1900) şeklindedir. Son olarak ise Küllüoba'da oluşturulan bu kronolojik dizilim sayesinde Batı ve İç Anadolu'da yer alan çağdaş yerleşmelerin seramik verileri kıstas alınarak bu yerleşmelerin tabakaları ve kronolojik gelişimleri karşılaştırılmıştır. Böylece her iki bölgenin Erken Tunç Çağı gelişimi Küllüoba verileri referans alınarak yeniden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Early Bronze Age (EBA) chronologies of Western and Central Anatolia and their interrelationships are still a matter of debate. In this context, a ceramic-based chronological comparison between the two regions was performed using absolute dating data from the Küllüoba excavation. To establish a chronology supported by absolute dating, 58 14C samples were collected and analyzed from 19 different levels of the Küllüoba settlement with a consistent stratigraphic sequence. The samples were chosen to correspond with each phase of the EBA. 53 of these samples yielded significant results, while 5 left incorrect results. The results were then cross-referenced with ceramic data from previous Küllüoba studies to establish a ceramic based EBA chronological sequence for Küllüoba. This sequence is as follows: ETÇ Ia (3200-2900 BC), ETÇ Ib (2900-2700 BC), ETÇ IIa (2700-2600 BC), ETÇ IIb (2600-2500 BC), ETÇ IIc (2500-2400 BC), ETÇ IIIa (2400-2150 BC), and ETÇ IIIb (2150-1900 BC). At last, using the chronological sequence established in Küllüoba, the layers and chronological developments of contemporary settlements in Western and Central Anatolia were compared based on ceramic data. Thus, the EBA development of both regions was reassessed using Küllüoba data as a reference.