Acil laparotomi yapılan hastalarda preoperatif psoas kası indeksi ve serum parametreleri kullanılarak nütrisyonel durumun değerlendirilmesi ve postoperatif mortalite/morbidite üzerindeki etkilerinin araştırılması
Evaluation of nutritional status using preoperative psoas muscle index and serum parameters in patients undergoing emergency laparotomy and investigation of its effects on postoperative mortality/morbidity
- Tez No: 867383
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BARAN TORTUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş ve Amaç: Acil laparotomiler, cerrahi kliniklerde sıkça uygulanan ve yüksek mortalite ile morbidite oranlarına sahip operasyonlardır. Sarkopeninin cerrahi hastalarda kötü prognozla ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, acil laparotomi uygulanacak hastalarda preoperatif batın tomografisi kullanarak İskeletsel Kas İndeksi, Psoas Kas İndeksi ve serum parametreleri ile beslenme durumunu değerlendirmek ve bunun postoperatif mortalite ve morbidite üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yöntem ve Gereçler: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2022-2023 tarihleri arasında travma dışı nedenlere bağlı acil laparotomi yapılmış olan erişkin yaş grubundaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların sarkopeni durumları, preoperatif batın görüntülemelerinden iskeletsel kas indeksi ve psoas kas indeksi hesaplanarak değerlendirilmiştir. Beslenme durumları ise preoperatif kan tetkiklerinden Prognostik Nütrisyonel İndeks hesaplanarak belirlenmiştir. Postoperatif süreçte hastalar takip edilmiş, morbidite ve mortalite olayları kaydedilmiş ve yapılan ölçümlerin postoperatif morbidite ve mortalite ile ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Emergency laparotomies are procedures associated with high mortality and morbidity rates. Sarcopenia has been linked to a poor prognosis in surgical patients. In this study, we aim to assess the nutritional status of patients undergoing emergency laparotomy by utilizing preoperative abdominal tomography and serum parameters. Additionally, we investigate the impact of these factors on postoperative mortality and morbidity. Material And Methods: Patients who underwent emergency laparotomy for non-traumatic reasons at the Department of General Surgery, Cerrahpaşa Medical Faculty, between 2022 and 2023 were included in the study. Sarcopenia was assessed by measuring the Skeletal Muscle Index and Psoas Muscle Index from preoperative abdominal tomography scans. The Prognostic Nutritional Index was calculated from preoperative blood tests. Patients were monitored throughout the study, and morbidity and mortality events were recorded.