Kliniğimizde 5 yıl içerisinde yapılan jinekolojik acil operasyonların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of gynecological emergency operations performed in our clinic within 5 years
- Tez No: 810734
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. REYHAN AYAZ BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Jinekolojik aciller sık rastlanan ve hızlı ve doğru yönetilmediği zaman ciddi morbidite ve mortaliteye sebep olabilen önemli bir sağlık sorunudur. Jinekolojik aciller yeni doğan döneminden başlayarak postmenapozal dönem dahil her yaş grubundaki kadınları etkileyen, dikkatle ve ayrıntılı olarak tetkik ve tedavi edilmesi gereken acil durumlardır. Tanının hızlı konulması ve ayırıcı tanıların dikkatle gözden geçirilmesi morbidite ve mortaliteyi önlemek açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine yatışı yapılarak, jinekolojik aciller nedeniyle, cerrahi tedavi uygulanan hastaların verilerinin birbirleriyle karşılaştırılarak retrospektif olarak incelenmesi ve acil jinekolojik vakaların daha hızlı ve doğru şekilde yönetimine yardımcı olmak ve literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: 1 Eylül 2017 – 30 Eylül 2022 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine yatışı yapılarak, acil cerrahi yapılan 240 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların klinik ve laboratuvar bulguları, demografik özellikleri, epikriz formları, tedavileri ve sonuçları retrospektif olarak hasta dosyaları ve bilgisayar kayıtları kullanılarak ulaşıldı. Acil cerrahi operasyon uygulanan hastalar; ektopik gebelik, pelvik inflamatuar hastalık, tuba-ovaryan abse, adneks torsiyonu, over kist rüptürü, postoperatif komplikasyonlar ve diğerleri olarak sınıflandırıldı. Grup 1 ektopik gebelik nedenli acil cerrahi operasyona alınan hastalardan, grup 2 pelvik inflamatuar hastalık/tuba-ovaryan abse nedeniyle acil cerrahi operasyona alınan hastalardan, grup 3 adneksiyel torsiyon nedeniyle acil cerrahi operasyona alınan hastalardan, grup 4 over kist rüptürü nedeniyle acil cerrahi operasyona alınan hastalardan, grup 5 postoperatif komplikasyonlar nedeniyle acil olarak cerrahi operasyona alınan hastalardan ve grup 6 diğer jinekolojik aciller nedeniyle acil cerrahi operasyona alınan hastalardan oluşturulmuştur. Çalışma gruplarına dahil olan hastaların verileri Özet retrospektif olarak incelenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Jinekolojik nedenli acil olarak opere edilen hastaların 128'i (%53,3) ektopik gebelik nedenli, 33'ü (%13,8) pelvik inflamatuar hastalık/tuba- ovaryan abse nedenli, 49'u (%20,4) adneksiyel torsiyon nedeniyle, 16'sı (%6,7) over kist rüptürü nedeniyle, 10'u (%4,2) postoperatif komplikasyonlar nedeniyle, 4'ü (%1,7) diğer jinekolojik aciller nedeniyle yapılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen 240 hastanın 135'ine (%56,3) laparoskopik, 105'ine (%43,8) laparotomik cerrahi yaklaşım uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Gynecological emergencies are an important health problem that is common and can cause serious morbidity and mortality when not managed quickly and accurately. Gynecological emergencies are emergencies that affect women of all age groups, starting from the newborn period, including the postmenopausal period, and require careful and detailed examination and treatment. Rapid diagnosis and careful review of differential diagnoses are of priority in terms of preventing morbidity and mortality. In this study, we aimed to retrospectively analyze the data of patients who underwent surgical treatment due to gynecological emergencies by being admitted to the Obstetrics and Gynecology Department of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, to help the management of emergency gynecological cases more quickly and accurately, and to contribute to the literature. Material and Methods: Between September 1, 2017 – September 30, 2022, 240 patients who were admitted to the Obstetrics and Gynecology Department of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital and underwent emergency surgery were included in our study. The clinical and laboratory findings, demographic characteristics, epicrisis forms, treatments and results of the patients included in the study were obtained retrospectively from patient files and computer records. Patients undergoing emergency surgery; were classified as ectopic pregnancy, pelvic inflammatory disease, tuba-ovarian abscess, adnexal torsion, ovarian cyst rupture, postoperative complications and others. Group 1 consisted of patients undergoing emergency surgery due to ectopic pregnancy, group 2 consisted of patients undergoing emergency surgery due to pelvic inflammatory disease/tubal- ovarian abscess, group 3 consisted of patients undergoing emergency surgery due to adnexal torsion, group 4 consisted of patients undergoing emergency surgery due to ovarian cyst rupture, group 5 consisted of patients who underwent emergency surgery due to postoperative complications, and group 6 consisted of patients who underwent emergency surgery due to other gynecological emergencies. The data of the patients included in the study RETROSPECTIVE EVALUATION OF GYNECOLOGICAL EMERGENCY OPERATIONS PERFORMED IN OUR CLINIC WITHIN 5 YEARS Objective: Gynecological emergencies are an important health problem that is common and can cause serious morbidity and mortality when not managed quickly and accurately. Gynecological emergencies are emergencies that affect women of all age groups, starting from the newborn period, including the postmenopausal period, and require careful and detailed examination and treatment. Rapid diagnosis and careful review of differential diagnoses are of priority in terms of preventing morbidity and mortality. In this study, we aimed to retrospectively analyze the data of patients who underwent surgical treatment due to gynecological emergencies by being admitted to the Obstetrics and Gynecology Department of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, to help the management of emergency gynecological cases more quickly and accurately, and to contribute to the literature. Material and Methods: Between September 1, 2017 – September 30, 2022, 240 patients who were admitted to the Obstetrics and Gynecology Department of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital and underwent emergency surgery were included in our study. The clinical and laboratory findings, demographic characteristics, epicrisis forms, treatments and results of the patients included in the study were obtained retrospectively from patient files and computer records. Patients undergoing emergency surgery; were classified as ectopic pregnancy, pelvic inflammatory disease, tuba-ovarian abscess, adnexal torsion, ovarian cyst rupture, postoperative complications and others. Group 1 consisted of patients undergoing emergency surgery due to ectopic pregnancy, group 2 consisted of patients undergoing emergency surgery due to pelvic inflammatory disease/tubal- ovarian abscess, group 3 consisted of patients undergoing emergency surgery due to adnexal torsion, group 4 consisted of patients undergoing emergency surgery due to ovarian cyst rupture, group 5 consisted of patients who underwent emergency surgery due to postoperative complications, and group 6 consisted of patients who underwent emergency surgery due to other gynecological emergencies. The data of the patients included in the study