Monetary unions and crypto-currency competition: Implications for financial stability
Para bı̇rlı̇klerı̇ ve krı̇pto para bı̇rı̇mlerı̇ rekabetı̇: Fı̇nansal ı̇stı̇krar uzerindeki etkileri
  1. Tez No: 867424
  2. Yazar: AYUBA NAPARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAD UL ISLAM KHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez üç tam makale bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölüm, araştırma boşluğunu, makalelerin amaç ve hedeflerini ve bunların önemini açıkça belirten tezin genel bir girişidir. İkinci bölüm, kredi açığı ve çıktı açığına bağlı bir takipteki krediler modeli geliştirmektedir. Finansal sağlamlığın bir ölçüsü olarak takipteki kredi oranlarını kullanan model, parasal birliğin üye ülkeler üzerindeki finansal istikrar etkilerini incelemek için kullanılmaktadır. Bu durum, henüz uygulamaya konulmamış olan Batı Afrika Para Bölgesi'nin bir üyesi Gana kullanılarak karşı olgusal bir çerçevede test edilmiştir. Üçüncü bölüm, Hayek'in kripto para birimlerinin yaygınlaşmasından önce ve sonra Paranın Denasyonalizasyonu önerisine ilişkin literatürü gözden geçirmektedir. Ayrıca kripto para birimlerinin Hayek'in paranın ulusallıktan çıkarılması önerisiyle ne ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. Hayek'in önerisine ilişkin görüşlerin eleştirelden temkinli beğeniye doğru değiştiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, stabil kripto Hayek'in önerisini en iyi şekilde yansıttığı ve hükümetin okunabilirlik düzenlemelerinden kurtulma olasılığı en yüksek kripto varlık olduğu sonucuna varılmıştır. Dördüncü bölümde, kripto para birimi getirileriyle temsil edilen kripto para ikamesinin döviz kuru oynaklığı üzerindeki etkisi Nijerya örneği için ampirik olarak incelenmiştir. Kripto para birimi getirilerinin Naira'nın oynaklığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. Neoklasik ve teknolojik iyimser kavramlar, mevcut kapitalist yapının çevresel dışsallıklarla mücadele etmek için çok uygun olduğunu ve hükümet politikasının kamu-özel sektör ortaklıkları yoluyla tercih edilen eko-yenilikçiliği teşvik etmesi gerektiğini iddia etmektedir. Goblen ve politik-ekolojik metaforlar sınıfı, çevrenin korunması ve restorasyonu için ana fon kaynaklarından bazıları olan hükümet ve çok taraflı yardımlar ve kamu-özel ortaklıklarının yanı sıra kitlesel fonlama ve kurumsal sosyal/çevresel sorumluluklara sahip özel yerel bireylerin yanı sıra merkezi otoriteler için de bir rol öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains three full article chapters. Chapter one is a general introduction of the thesis explicitly stating the research gap, purpose and objectives of the essays and their significance. Chapter two develops a model of nonperforming loans that is dependent on the lending gap and the output gap. Using nonperforming loan ratios as a measure of financial soundness, the model is used to examine the financial stability implication of a monetary union on member countries. This is tested in a counterfactual framework using Ghana, a member of the yet to be implemented West African Monetary Zone. Chapter three reviews the literature on Hayek's Denationalisation of Money proposal prior to and after the proliferation of cryptocurrencies. It also evaluates the extent to which cryptocurrencies align with Hayek's proposal in the denationalisation of money. It is concluded that, opinions on Hayek's proposal subtly changed for critical to cautious acclaim. Also, it is concluded that custodial stablecoins best reflects Hayek's proposal and are the crypto asset most likely to survive government legibility regulations. In chapter four, the impact crypto-currency substitution, proxied by cryptocurrency returns, on exchange rate volatility is examined empirically for the case of Nigeria. Cryptocurrency returns is found to have a positive impact on volatility of the Naira.