Sosyal medyanın kamusal alan bağlamında siyasal istikrara etkisi: Twitter örneği
The effect of social media on political stability in the context of public space: The example of Twitter
- Tez No: 867443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Siyasal istikrar kavramı; uzun bir süre değişmeden aynı kalabilen, kararlı bir şekilde varlığını devam ettiren anlamlarına gelmektedir. Siyasal iktidarın varlığı beraberinde yönetme, idare etme olgusunu yansıtmaktadır. Siyasal iktidar, işlevini yerine getirirken demokratik kurallara uyarak istikrarlı davranmak durumundadır. Siyasal istikrar kavramını daha iyi ifade edebilmek adına siyasal istikrarsızlık unsurlarına da yer verilmiştir. Siyasal istikrar kavramı, unsurları ve siyasal istikrarsızlık boyutunda politik, ekonomik ve sosyal nedenlerine yer verilmiştir. Sosyal medyanın oluşumu ve kavramı incelenerek sosyal medya uygulamalarından Twitter'a yer verilmiştir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte sosyal medyanın kullanım alanlarının genişlediği görülmektedir. Sosyal medyada oluşturulan içeriklerin karşılıklı etkileşim yaratması ve çift yönlü iletişime olanak sunması sosyal medyayı değerli kılmaktadır. Sosyal medyada içerik üreticilerinin fikir, düşünce ve görüşlerini paylaşması kamusal alanın varlığını oluşturmaktadır. Bu açılardan değerlendirdiğimizde sosyal medyanın kamusal alan bağlamında siyasal istikrara etkisini Twitter gibi uygulamalar ile yapmaktadır. Eskiden kahvehaneler gibi ortamlarda bireylerin fikir ve düşüncelerini paylaşarak oluşturduğu kamusal alanı günümüzde bireyler enformasyon çağının gereklilikleri doğrultusunda sosyal medyayı bir araç olarak kullanarak kamusal alanı oluşturmaktadır. Her birey anayasal hakları kapsamında ifade özgürlüğü çerçevesinde kendi fikir, görüş ve düşüncelerini paylaşmakta özgürdür. Araştırmamızı da etkileyen bu konu sosyal medya gibi uygulamalarla paylaşılan fikirler ve düşüncelerin bir kamusal alan yarattığı, ülkede bir gündem oluşturduğu ve siyasal istikrara etkisidir.
Özet (Çeviri)
The concept of political stability means the ability to remain the same for a long time and to continue its existence in a stable manner. The existence of political power reflects the phenomenon of governing and administering. The political power must act consistently by complying with democratic rules while performing its function. In order to better express the concept of political stability, elements of political instability are also included. The concept of political stability, its elements and political, economic and social reasons in the dimension of political instability are included. The formation and concept of social media were examined and Twitter, one of the social media applications, was included. With the development of technology, it is seen that the usage areas of social media are expanding. The fact that the content created on social media creates mutual interaction and allows two-way communication makes social media valuable. Sharing ideas, thoughts and opinions of content producers on social media constitutes the existence of the public sphere. When we evaluate from these perspectives, social media has an impact on political stability in the context of public space through applications such as Twitter. In the past, the public space was created by individuals sharing their ideas and thoughts in environments such as coffee houses. Today, individuals create the public space by using social media as a tool in line with the requirements of the information age. Every individual is free to share his or her ideas, opinions and thoughts within the framework of freedom of expression within the scope of his constitutional rights. This issue, which also affects our research, is that the ideas and thoughts shared through applications such as social media create a public space, set an agenda in the country, and have an impact on political stability.