Ulus devlet sürecinde insan hakları ve yurttaş hakları perspektifinden mültecilerin durumu
The situation of refugees from the perspective of human rights and civil rights in the process of nation-state
  1. Tez No: 867447
  2. Yazar: BENGÜ MERVE DERİN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA GÜL DARDAĞAN KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnsan hakları, insanların doğuştan sahip oldukları, dokunulmaz, devredilmez ve evrensel haklar olarak tanımlanmaktadır. Ancak, insanların sahip oldukları hak ve özgürlükler, tarih boyunca birey-devlet ilişkisi çerçevesinde yurttaşlık ve politik yaşama katılım üzerinden kurgulanmıştır. Ulus devletlerin egemenlik konusundaki kaygıları, ulus devlet süreciyle birlikte gündeme gelen ve evrensel olduğu iddia edilen insan hakları belgelerinin öznesinin esasen yurttaş olduğunu göstermiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının ardından, kitlesel bir biçimde ortaya çıkan ve çoğunluğunu mültecilerin oluşturduğu insanlar, insan hakları belgelerinde insan ve yurttaşı aynı potada eritme çabasını taşıyan bu belgelerin sorgulanmasına sebep olmuşlardır. Bu çalışma, mültecilerin insan haklarına ilişkin söz konusu sorgulamaların hukuki ve tarihsel arka planı ile bu konuya ilişkin siyaset bilimi alanındaki güncel tartışmaları ortaya koymak amacını taşımaktadır. Çalışmanın temel argümanı, tarihsel olarak yurttaşlıktan bağımsız düşünülemeyen ve modern-ulus devletlerde insan hakları biçimine bürünen“hak sahibi olma”mefhumunun politik yaşama katılımla mümkün olduğuna ilişkin gerçekliğin, mülteciler açısından bir yokluk durumundan ziyade, onlara ümit vaad eden bir mücadele zemini hazırladığıdır.
Özet (Çeviri)
Human rights are defined as the inherent, inviolable, inalienable and universal rights of human beings. However, the rights and freedoms that people have been based on citizenship and participation in political life within the framework of the individual-state relationship throghout history. The concerns of nation-states about sovereignty have shown that the subject of the human rights documents, which came to the agenda with the nation-state process and claimed to be universal, are essentially citizens. After the First and Second World Wars, the masses of people, the majority of whom were refugees, caused the questioning of the human rights documents in an effort to melt people and citizens in the same pot. This study aims to reveal the legal and historical background of the interrogations about the human rights of refugees and the current debates in the field of political science. The main argument of the study is that the reality that the notion of“being holder of right”, which has historically not been considered independent of citizenship and which has become human rights in modern-nation states, is possible by participation in political life, has prepared a promising ground for the refugees rather than a situation of absence.