Liberal yurttaşlık eleştirisi: Rousseau ve Neo-Roma Cumhuriyetçiliği
Critique of liberal citizenship: Rousseau and Neo-Roman Republicanism
- Tez No: 867448
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amacı liberal yurttaşlık anlayışının eleştirisi çerçevesinde Rousseau'nun cumhuriyetçi düşünceye katkısını ortaya koymaktır. Yurttaşlık tartışmaları literatürde liberalizm ve cumhuriyetçi olmak üzere iki ana eksen üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu iki yurttaşlık anlayışı bireyin özerkliği ve özgürlüğün anlamı noktasında birbirinden ayrışır. Fakat cumhuriyetçi gelenek kendi içinde de bu ayrım temelinde birbirini dışlayacak ölçüde farklı tonlara sahiptir. Tezin ilk bölümünde yurttaşlık kavramının kısaca geçmişinden bahsedildikten sonra liberal yurttaşlık anlayışı ortaya konmuştur. İkinci bölümde ise Jean-Jacques Rousseau'nun insan doğası anlayışı, uygarlık eleştirisi ve ideal düzeninde savunduğu pozitif özgürlüğe dayanan aktif yurttaşlık düşüncesi incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde çağdaş cumhuriyetçi yaklaşımın liberalizme yönelik eleştirisi ele alınmıştır. Bu bölümde Philip Pettit'in“Tahakkümsüzlük Olarak Özgürlük”düşüncesinin liberalizme yakınlığı incelenmiştir. Sonuç olarak Pettit'in özgürlük kuramı liberal insan doğası anlayışının bir eleştirisini içermez. Böyle bir eleştiri ise Pettit'in cumhuriyetçi düşünceden dışladığı Rousseau'nun kuramında bulunmaktadır. Sonuç olarak Rousseau, özgürlük ve yurttaşlığın anlamı üzerine düşünenlere önemli bir kaynak olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to put forth Rousseau's contributions to republican thought in the critique of the understanding of liberal citizenship. Conceptions of citizenship are concentrated on two main axes which can be classified as liberalism and republicanism in literature. These two concepts of citizenship differ from each other in terms of the autonomy of the individual and the meaning of freedom. However, the republican tradition has different versions within itself, which are mutually exclusive on the basis of this distinction. In the first section of the thesis, after briefly mentioning the history of the concept of citizenship, the liberal citizenship concept has been put forth. In the second section, Jean-Jacques Rousseau's conception of human nature, his criticism of civilization and the notion of active citizenship based on positive freedom, which he defended in his ideal order, were examined. In the third section of the study, the contemporary republican approach's critique of liberalism is examined. In this section, the affinity between liberalism and Philip Pettit's“Freedom as Non-Domination”thought is examined. Consequently, Pettit's theory of freedom does not include a critique of liberal conception of human nature. Such a criticism is found in Rousseau's theory, which Pettit excludes from republican thought. As a result, Rousseau remains an important resource for those who reflect on the meaning of freedom and citizenship.