Metabolik sendromlu hastalarda diyet inflamatuvar indeks, fiziksel aktivite ve kronotipin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dietary inflammatory index, physical activity and chronotype on quality of life in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 867465
  2. Yazar: AHMET FARUK TOSYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda metabolik sendromlu hastalarda diyet inflamatuar indeks, fiziksel aktivite ve kronotipin yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ve Dahiliye polikliniklerinde 01.01.2023- 01.07.2023 tarihleri arasında yapıldı. 18-65 yaş arasında metabolik sendrom tanı kriterlerine uyan 250 gönüllü hasta dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Sabahçıl Akşamcıl Anketi (Morningness-Eveningness Questionnaire- MEQ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (International Physical Activity Questionnaire-IPAQ), Kısa form-36 (SF-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği, Besin Tüketim Sıklığı (Food Frequency Questionnarie-FFQ) anketi yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Bel çevresi, Dünya Sağlık Örgütü'nün antropometrik ölçümler için önerdiği şekilde ölçüldü. Kan basıncı ölçümleri yapıldı ve değerler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to investigate the effects of diet inflammatory index, physical activity and chronotype on quality of life in patients with metabolic syndrome Materials and Methods: Our study was conducted at Ankara Training and Research Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases and Internal Medicine polyclinics between 01.01.2023 and 01.07.2023 250 volunteer patients between the ages of 18-65 who met the metabolic syndrome diagnostic criteria were included. The sociodemographic data form, Morningness-Eveningness Questionnaire-MEQ, International Physical Activity Questionnaire-IPAQ, Short form-36 (SF-36) Quality of Life Scale, Food Frequency Questionnarie-FFQ questionnaire were applied to the participants via face-to-face interview technique. Waist circumference was measured as recommended by the World Health Organization for anthropometric measurements. Blood pressure measurements were taken and the values were recorded.