Akut koroner sendrom sebebi ile perkütan koroner girişim yapılan hastalarda kontrast nefropati gelişim riskinin değerlendirilmesinde serum fibrinojen/albümin oranının önemi
The importance of serum fibrinogene/albumin ratio in assessment of the risk of development of contrast nephropathy in patients undergoing percutaneous coronary intervention due to acute coronary syndrome
  1. Tez No: 867464
  2. Yazar: CEREN GEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA BÜBERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı; Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji poliklinik ve servislerine başvuran ST eleve ve ST eleve olmayan (non-ST) miyokardiyal infarktüs (STEMI ve NSTEMI) geçiren hastalarda perkütan koroner girişim (PKG) sonrasında, işlem sırasında kullanılan kontrast maddenin (KM) böbreklere etkisini gözlemlemek ve bu maddenin böbreklere olumsuz etkisinin daha önceden bazı değerlerle öngörülebilir olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışmada kontrast nefropati gelişiminde öngörülebilir risk faktörü olarak fibrinojenin albümine oranının (FAO) çalışıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji poliklinik ve servislerine başvuran STEMI ve NSTEMI geçirmiş ve koroner anjiyografi (KAG) yapılarak KM maruziyetine uğramış 18 yaş üstü toplam 135 hasta dahil edildi. Ancak bir hastanın takipleri sırasında eksitus olması ile kontrast sonrası 48/72. saatte kontrol kreatinin, Glomerüler Filtrasyon Hızı (GFH) ve üresi değerlendirilemediği için kontrast alımı sonrası gelişen nefropati 134 hasta üzerinden değerlendirildi. Çalışmamızdan; hamile olanlar, malinitesi, hepatiti, sirozu, inflamatuvar hastalığı, son bir hafta içerisinde KM maruziyeti, son dönem karaciğer hastalığı ve enfeksiyöz hastalığı olanlar dışlandı. Çalışmamız prospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışmamızda hastaların; kalp hızı, sistolik ve diyastolik kan basıncı, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), yaş, kullandıkları ilaçlar, kalp ejeksiyon fraksiyonu not edildi. Hastaların başvurularında ve hastane yatışlarında rutin bakılan tetkiklerden kreatinin, GFH, fibrinojen, albümin, üre, kreatin kinaz miyokart bandı (CK-MB), Troponin T, Tam Kan Sayımı (TKS), total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL),Trigliserit, C-reaktif protein (CRP), Sodyum (Na), Potasyum (K), Glukoz gibi laboratuvar değerleri kaydedildi. Çalışmamızda hastalar kontrast nefropati gelişenler ve gelişmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. Labaratuvar verileri karşılaştırıldı. FAO'nun Receiver Operating Characteristic (ROC) analizi çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilenlerin yaş ortalaması 61,36±10,91 , %73,33'ü (n=99) erkekti. Hastaların en sık sahip oldukları ek hastalıklar sırasıyla diyabet (DM) (%44,44), hipertansiyon (HT) (%43,7) ve koroner arter hastalığı (KAH) %25,93 (n=35) olduğu belirlendi. %95,56'sı (n=129) asetilsalisilik asit (ASA), %91,11'i (n=125) b-bloker ve statin ve %80,74'ü (n=109) anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü /anjiyotensin reseptör blokörü (ACEİ/ARB )kullanmaktaydı. Hastaların (FAO) ortanca değeri 0,093 olarak bulundu. Kronik böbrek hastalığı (KBH) olanların, ACEİ/ARB kullanmayan, diüretik ve insülin kullananların, EF
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, to observe the effect of the contrast agent used during the procedure on the kidneys in patients with Myocardial Infarction with or without St elevation who applied to Ankara Training and Research Hospital Cardiology outpatient clinics and services and to observe the effect of the contrast agent used during the procedure on the kidneys and to predict the negative effects of this substance on the kidneys with some values. It is aimed to target and take precautions. With this study, we will see the importance of the fibrinogen to albumin ratio as a predictable risk factor in the risk of contrast nephropathy development and see its place as a valuable factor for precautions and treatments. Materials and Methods: Our study included a total of 135 patients aged 18 and above who presented to the Cardiology Outpatient Clinic and Services of Ankara Training and Research Hospital with ST-elevation and non-ST-elevation myocardial infarction, who underwent coronary angiography and were exposed to contrast medium. However, due to the demise of one patient during follow-up, renal function assessment (creatinine, GFR, and urea) at 48th/72nd hours post-contrast was not possible, leading to the evaluation of contrast-induced nephropathy in 134 patients. malignancy, hepatitis, cirrhosis, inflammatory diseases, recent contrast exposure within the past week, end-stage liver disease and infectious diseases. Our prospective cross-sectional study evaluated patients' heart rate, systolic and diastolic blood pressure, height, weight, body mass index (BMI), age, medications used and cardiac ejection fraction. Routine tests including creatinine , Glomerular Filtration Rate (GFR), fibrinogen, albumin, urea, creatine kinase myocardial band (CK-MB), Troponin T, Complete Blood Count (CBC), total cholesterol, low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), triglycerides, C-reactive protein (CRP), sodium (Na), potassium (K), glucose and other laboratory values were observed during hospital admission and stays. In our study, the ratio of Serum Fibrinogen to Albumin taken before contrast in patients undergoing Percutaneous Coronary Intervention for Acute Coronary Syndrome was examined in two groups: those developing contrast-induced nephropathy and those who did not. Findings: The average age of those included in the study was 61.36±10.91, with 73.33% (n=99) being male. The most prevalent diseases among patients were diabetes (44.44%), hypertension (43.7%) and a history of smoking in 25.93% (n=35). A majority, 95.56% (n=129) were on acetylsalicylic acid, 91.11% (n=125) on beta-blockers and statins, and 80.74% (n=109) on ACEI/ARB. The median value of the Fibrinogen/Albumin Ratio was found to be 0.093.