Kronik hastalıklarda periferik perfüzyon indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of peripheral perfusion index in chronic diseases
- Tez No: 867466
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çalışmamız kronik hastalığı olan hastaların periferik perfüzyon indeksi (PPI) ortalama değerlerinin kronik hastalığı olmayan kişilerdeki değerlerden farklı olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 23.12.2021-23.03.2022 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran, dahil etme kriterlerine uyan kişiler prospektif olarak dahil edildi. Hastalara sosyo-demografik verileri (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, mesleği), sigara kullanım öyküsü, kronik hastalıkları (HT, DM, astım/KOAH, KDH), COVID-19 geçirme durumu, vital bulguları (kan basıncı, nabız sayısı, solunum sayısı, oksijen saturasyonu, vücut sıcaklığı), BMI (body mass index) ve PPI ölçüm değerleri ile alakalı sorular içeren veri toplama formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to determine whether there is a difference in the mean values of Peripheral Perfusion Index (PPI) between patients with chronic diseases and those without chronic diseases. Materials and Methods: In our study, individuals who presented to the Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Clinics for any reason between 23.12.2021 and 23.03.2022 and met the inclusion criteria were prospectively enrolled. A face-to-face interview technique was used to apply a data collection form containing questions about socio-demographic data (age, gender, marital status, education level, occupation), smoking history, chronic diseases (HT, DM, asthma/COPD, CVD), history of COVID-19 infection, vital signs (blood pressure, heart rate, respiratory rate, oxygen saturation, body temperature), BMI (body mass index) and PPI measurement values.