Bolu'da birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanlarının otizm spektrum bozukluğu hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluatinge knowledge,attitudes,and behaviors about autism spectrum disorder of health care professionals working in primary health care facilities in Bolu provinc
  1. Tez No: 867477
  2. Yazar: SEDANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Son dönemde sıklığı artan OSB; erken tespit edildiğinde ve tedaviye erken başlandığında etkin sonuçlar alınan kronik bir nörogelişimsel bozukluktur. Bu sebeple birinci basamakta otizmin tanınması ve sağlık çalışanlarına farkındalık kazandırılması önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Bolu ilinde birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanlarının Otizm spektrum bozukluğuna yönelik bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve bu konudaki bilgi düzeyi ve farkındalıklarını artırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte bir anket çalışması olan bu çalışma, 01.01.2022-30.06.2022 tarihleri arasında Bolu'da birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanlarından araştırmaya katılmayı kabul eden 258 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik anket formu ve Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketi (SÇ-OBA) yüz yüze veya internet ortamında uygulanmıştır. Bulgular: En yüksek puan 19 olan Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketinde (SÇ-OBA) katılımcıların puan ortalaması 13,36 olarak saptandı. Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketi (SÇ-OBA) tüm alanlarda hekimlerde tıpta uzmanlık eğitimi alanlar, almayanlardan (p=0,001), OSB ile ilgili herhangi bir eğitim programına katılanlar, katılmayanlardan (p=0,001), çevresinde otizm spektrum bozukluğu tanısı almış birey olanların, olmayanlardan (p=0,005), otizm hakkındaki bilgi birikimi için yeterli olduğunu düşünenlerin yetersiz olduğunu düşünenlere göre (p=0,00) istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği izlendi. Sonuçlar: Katılımcıların büyük bir kısmının OSB genel bulgularına hâkim olduğu ancak OSB'ye eşlik edebilecek hastalıklar ve alışkanlıklar konusunda bilgi düzeylerinde eksiklik olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak hekimler için TUS eğitimi almanın, sağlık çalışanları açısından OSB ile ilgili bir eğitime katılmanın bilgi düzeyini artıran faktörlerden olduğu saptanmıştır. Bu nedenle Aile hekimliği uzmanlık eğitimi boyunca verilen eğitimlere OSB de eklenmeli ve asistanlar en az bir kez otizm tanılı çocuğun değerlendirme basamaklarında rol oynamalıdır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın uyguladığı“OSB tarama ve takip programı”için birinci basamakta eğitim programlarının artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: ASD, whose frequency has increased recently, is a chronic neurodevelopmental disorder that provides effective results with early treatment when detected. For this reason, it is important to recognize autism in primary healthcare institutions and raise awareness among healthcare professionals. The aim of our study is to evaluate the knowledge, attitude and behaviors of primary healthcare professionals working in Bolu province towards autism spectrum disorder and to increase their level of knowledge and awareness on this subject. Materials and Methods: This study, which is a cross-sectional and descriptive survey study, was conducted between 01.01.2022 and 30.06.2022 with 258 primary healthcare professionals who agreed to participate in the research in Bolu. The sociodemographic survey form and the Healthcare Professionals' Knowledge Survey on Childhood Autism (HP-AKS) were administered to the participants face to face or online. Results: The average score of the participants in the Healthcare Professionals' Knowledge Survey on Childhood Autism (HP-AKS) was found to be 13.36 with the highest score being 19. Healthcare Professionals' Knowledge Survey on Childhood Autism (HP-AKS) presented that there was a statistically significant difference between those who received medical specialization training compared to the ones that did not receive medical specialization training (p=0.001); those who attended any training program related to ASD compared to the ones that did not participate (p=0.001); those who had an individual with a diagnosis of autism spectrum disorder around them compared to those that did not (p=0.005); and those who thought their knowledge about autism was sufficient compared to those who thought it was inadequate (p=0.00). xii Conclusions: It was determined that most of the participants were familiar with the general indications of ASD, but had a lack of knowledge about the diseases and habits that may accompany ASD. Additionally, it has been determined that receiving specialization training for physicians and attending a training on ASD for healthcare professionals in general are factors that increase the level of knowledge. For this reason, ASD should be added to the curriculum of the specialty of family medicine, and assistants should take part in the evaluation steps of the child diagnosed with autism at least once. In addition, the number of training programs in primary healthcare institutions should be increased for the better exercising of“ASD screening and follow-up program”implemented by the Ministry of Health.