Otoimmün demiyelinizan hastalık tanısı ile izlenen ergenlerde başa çıkabilirliğin değerlendirilmesi
Evaluation of coping in adolescents with autoimmune demyelinating disease
  1. Tez No: 867487
  2. Yazar: TUĞÇE TİRİÇ CEVİZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FAHRİYE TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Otoimmün demiyelinizan hastalıklar sinir sisteminde miyelinin çeşitli nedenlerle hasarlanması sonucu ortaya çıkan, dejeneratif ve ilerleyici karakterde kronik bir hastalık grubudur. Çocuk ve ergenlik döneminde kronik hastalık tanısı almak, ergenliğinde birlikte getirdiği sorunlarla birleşince olgular için başa çıkması zor bir süreç olabilir. Bu dönemde kronik hastalıklarla baş etmek duygusal güçlüklere, depresyon ve anksiyete düzeylerinde artışa yol açabilir. Bu çalışmada, otoimmün demiyelinizan hastalık tanısı almış ergenlerin stresle baş etme tarzlarını belirlemeyi, baş etme stratejileri ile depresyon ve anksiyete durumları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışma evrenini ADÜ Çocuk Nöroloji Bilim Dalı'nda tanı alan ve takip edilen; 14-19 yaş arası, 33 Multiple Skleroz, 6 transvers miyelit, 11 optik nörit, 1 nöromyelitis optika ve 2 klinik izole sendrom tanılı olgular oluşturdu. Çalışmaya katılan olgulara demografik verileri, kişisel ve hastalığa ait bilgileri içeren kişisel bilgi formu, Çocuk ve Ergenler İçin Baş Etme Ölçeği (ÇEİBÖ), Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ) ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Autoimmune demyelinating diseases are a group of degenerative and progressive chronic diseases that occur as a result of damage to myelin in the nervous system for various reasons. Being diagnosed with a chronic disease in children and adolescence, combined with the problems that come with adolescence, can be a difficult process for patients to cope with. Coping with chronic diseases in this period may lead to emotional difficulties and an increase in depression and anxiety levels. In this study, we aimed to determine the stress coping styles of adolescents diagnosed with autoimmune demyelinating diseases and to investigate the relationship between coping strategies and depression and anxiety. The study population consisted of 33 cases of multiple sclerosis, 6 cases of transverse myelitis, 11 cases of optic neuritis, 1 case of neuromyelitis optica and 2 cases of clinically isolated syndrome, aged 14-19 years, diagnosed and followed up in ADU Department of Pediatric Neurology. We administered a personal information form including demographic data, personal and disease information, the Coping Scale for Children and Youth (CSCY), The Pediatric Anxiety Rating Scale (PARS) and the Depression Scale for Children (CES-DC).