Sağlık turizminin bölgesel katkısı: Erzurum ili örneği
Regional contribution of health tourism: The case of Erzurum
- Tez No: 867505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TURAL DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Turizm, bireylerin farklı sebeplerden dolayı seyahat etmesi sonucunda ortaya çıkan bir sektördür. Bu sektörün önemli türlerinden biri de sağlık turizmidir. Bireyler yaşadıkları ülke ya da bölgelerde yeterli sağlık hizmeti alamadığından ve aynı zamanda uygun fiyata kaliteli hizmet alabilmek için veya sağlık hizmeti alırken aynı zamanda tatil de yapabilmek için farklı ülke veya bölgeleri tercih edebilmektedir. Bununla birlikte bireylerin farklı bir ülke veya bölgeyi ziyaret etmesi ve konaklaması dolaylı olarak ekonomik katma değer de yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sağlık turizmi açısından Erzurum ilindeki mevcut durumun incelenmesi ve bölgesel katkısının araştırılması olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda amaca bağlı örnekleme tekniği ile anket formu oluşturulmuş ve 42 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında değerlendirilmiş, frekans ve yüzde dağılımları olarak yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, Erzurum ilinin bölgesel konumu dolayısıyla ulaşım imkanlarının yeterli olduğu ancak ilde yerli ve yabancı hastalarla ilgilenen birimlerin yeterli seviyede olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte Erzurum ilinde sağlık turizmin düşük maliyetli oluşu en çok tercih edilme sebebidir. Bu bulgu sağlık turizminin Erzurum iline olan en önemli katkısının döviz girişi olduğu sonucunu da desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an industry that emerges as a result of individuals traveling for different reasons. One of the important types of this industry is health tourism. Individuals may prefer different countries or regions because they cannot receive adequate health services in the countries or regions where they live and at the same time, they may also travel to receive quality services at affordable prices or to have a vacation while receiving health services. In addition, individuals visiting and staying in a different country or region indirectly create economic value added. This study aims to examine the current situation in Erzurum province in terms of health tourism and to investigate its regional contribution. In this context, a questionnaire form was created using the purposive sampling technique and administered to 42 participants. The data collected from the questionnaire were analyzed using the SPSS program and interpreted in terms of frequency and percentage distributions. Based on the research findings, it was concluded that while Erzurum province benefits from adequate transportation facilities owing to its regional location, the units dealing with domestic and foreign patients in the province are insufficient. Moreover, the affordability of health tourism in Erzurum province emerges as the primary reason for preference. This finding further supports the conclusion that the most significant contribution of health tourism to Erzurum province is the influx of foreign currency.