Türkiye'de büyükşehir belediyelerinin iklim krizi politikaları: Antalya, Konya, Şanlıurfa ve Trabzon örnekleri
Metropolitan municipalities' climate crisis policies in Turkey: The cases of Antalya, Konya, Şanliurfa and Trabzon
  1. Tez No: 867542
  2. Yazar: GÖKBERK URAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetim Politikaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
İklim krizi, yeryüzündeki istisnasız canlı ve cansız tüm varlıkların yaşamını olumsuz etkileyen bir tehdittir. Bu sebeple, iklim kriziyle mücadele için küresel, ulusal, bölgesel ve yerel boyutlarıyla ayrı ayrı incelenmesi ve politikalar oluşturulması gerekmektedir. Kentler iklim krizinin sorumlusu, mağduru ve çözüm yeridir. Bu sebeple yerel iklim politikaları, sorunun çözümü için önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; kentlerin iklim kriziyle ilişkisini ele almak, Türkiye'de iklim yönetişimini ve örnek olarak seçilen Antalya, Konya, Şanlıurfa ve Trabzon Büyükşehir Belediyeleri'nin iklim politikalarını incelemek ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Climate crisis is a threat that negatively affects the lives of all living and non-living beings on earth, without exception. For this reason, it is necessary to examine the global, national, regional and local dimensions separately and create policies to combat the climate crisis. Cities are responsible, victims and places of solution to the climate crisis. For this reason, local climate crisis policies are important for solving the problem. The aim of this study is to discuss the relationship of cities with the climate crisis, to examine and evaluate climate governance in Turkey and the climate policies of Antalya, Konya, Şanlıurfa and Trabzon Metropolitan Municipalities, which are selected as examples.