Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin kurumsallaşma üzerindeki etkileri
The effects of enterprise resource planning systems on the institutionalisation
  1. Tez No: 867543
  2. Yazar: TAYFUN ÇAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SOFYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Kurumsallaşma ve Kurumsal Kaynak Planlama Sistemleri akademik yazında ilgi gören iki konu olmasına rağmen iki başlık arasındaki birbirini etkileme düzeyleri yeterince incelenmemiştir. Araştırma, literatürdeki bu eksikliği gidermek üzere kurumsal kaynak planlama sistemlerinin kurumsallaşmanın üzerindeki etkilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. DeLone ve McLean tarafından 2003 yılında güncellenen Güncellenmiş Bilişim Sistemleri Başarı Modeli referans alınarak araştırma modeli geliştirilmiştir. Modeli test etmek için geliştirilen ölçek ile hazırlanan anket çalışmasına aktif KKP kullanıcıları ile danışmanlar olmak üzere iki ana grup katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmada bu iki grubun yanıtları incelenerek farklılık analizleri yapılmıştır. Farklılık analizlerin yanında demografik analizler de detaylı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde özellikle KKP sistemlerinde üçüncü parti yazılım kullanımına yönelik literatüre katkı sağlayacak sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma hipotezini test etmek üzere yapısal eşitlik modeli yöntem olarak kullanılmış ve çözümleme için SPSS ve AMOS programları tercih edilmiştir. Açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanıp model ile uyumu doğrulanan ölçekler kullanılarak ölçüm modeli oluşturulmuştur. Ölçüm modeline uygulanan yol analizi sonucunda kurumsal kaynak planlama sistemlerinin kurumsallaşma üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri teyit edilerek hipotezler desteklenmiştir. Ayrıca, aracı değişkenlerin aracılık etkileri incelenmiş ve kullanım faktörünün aracılık etkisinin anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Institutionalization and Enterprise Resource Planning Systems are two topics that attract attention in academic literature, the levels of interaction between the two topics have not been examined sufficiently. The research aims to measure the effects of enterprise resource planning systems on institutionalization in order to fill this gap in the literature. The research model was developed with reference to the Updated Information Systems Success Model by DeLone and McLean in 2003. Two main groups of participants, active ERP users and consultants, were included in the survey study prepared using the scale developed to test the model. In the analysis, the answers of these two groups were examined and difference analyzes were made. In addition to difference analyses, demographic analyzes were also carried out in detail. In these analyses, results were obtained that will contribute to the literature on the use of third-party software in ERP systems. Structural equation modeling was used as a method to test the model, and SPSS and AMOS programs were preferred for analysis. The measurement model was created using scales whose compatibility with the model was confirmed by exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis. As a result of the path analysis applied to the measurement model, the direct and indirect effects of enterprise resource planning systems on institutionalization were confirmed and the hypotheses were supported. Additionally, the mediating effects of mediator variables were examined and it was observed that the mediating effect of the usage factor was not significant.