Ameliyathane çalışanlarının genel afete hazırlık inanç ölçeği modeline göre afete hazırlık durumları: bir üniversite hastanesi örneği
Disaster preparedness of operating room staff according to the general disaster preparedness belief scale model: a university hospital example
- Tez No: 867604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Public Health, Hospitals
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı İzmir ili Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathane çalışanlarının Genel Afete Hazırlık İnanç Ölçeği (GAHİÖ) Modeli'ne göre afete hazırlık durumlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte kesilsel bir araştıma olarak Aralık 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathane çalışanları ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini; 641 kişilik (398 hekim, 75 hemşire, 60 anestezi teknikeri, 40 ameliyathane teknikeri, 68 personel) ameliyathane çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi; evreni bilinen örnekleme yöntemine göre minimum 240 kişi olarak hesaplanmıştır. Örneklem seçim yöntemi olarak, ameliyathane çalışanlarının mesleklerine göre tabakalı basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Buna göre; 119 hekim, 44 hemşire, 29 anestezi teknikeri, 24 ameliyathane teknikeri ve 39 personelden oluşan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 255 kişi örneklem grubunu oluşturmuştur. Veriler sosyodemografik özellikler, afet/olağan dışı durum değişkenleri ve GAHİÖ ile toplanmıştır. Veriler çevrimiçi anket formlarının sosyal medya gruplarına iletilerek toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler istatistiksel yazılım paketi SPSS 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma t testi, Shapiro Wilks testi, ki- kare testi ve Fisher'in kesin testi, t-testi, One Way Anova testi, basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to examine the disaster preparedness of the operating room staff of Ege University Faculty of Medicine Hospital in Izmir, according to the General Disaster Preparedness Belief Scale Model (GDPBS). Materials and Methods: The research was conducted as a descriptive cross-sectional study between December 2022 and May 2023 with Ege University Faculty of Medicine Hospital operating room staff. The universe of the research; Operating room staff consists of 641 people (398 physicians, 75 nurses, 60 anesthesia technicians, 40 operating room technicians, 68 personnel). The sample of the research; The population was calculated as a minimum of 240 people according to the known sampling method. As the sample selection method, simple random sampling method, stratified according to the professions of operating room employees, was used. According to this; A total of 255 people, consisting of 119 physicians, 44 nurses, 29 anesthesia technicians, 24 operating room technicians and 39 personnel, who agreed to participate in the research, constituted the sample group. Data were collected with sociodemographic characteristics, disaster/emergency situation variables and the GDPBS. Data was collected by submitting online survey forms to social media groups. The data obtained in the research were analyzed using the statistical software package SPSS 24 program. Number, percentage, min-max values, mean and standard deviation t test, Shapiro Wilks test, chi-square test and Fisher's exact test, t-test, One Way Anova test, and simple linear regression analysis were used in the analysis of the data.