Hipertansiyon hastalarında hedef organ hasarı ile SCUBE--1 düzeyinin ilişkisi
The relationship between hypertension mediated organ damage and SCUBE-1 level in hypertensive patients
- Tez No: 867636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANDEMİR, PROF. DR. ASİFE ŞAHİNARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hipertansiyon aracılı organ hasarı (HaOH), uzun süreli yüksek kan basıncına bağlı olarak çeşitli organlarda meydana gelen yapısal ve işlevsel hasardır. SCUBE-1, inflamasyon ve endotelyal disfonksiyonu içeren mekanizmalar aracılığı ile HaOH patofizyolojisinde önemli rol oynayabilir. Bu çalışma, SCUBE-1 seviyesinin HaOH tanısında potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne başvuran 115 katılımcı dahil edilmiştir; bunlardan 79'u hipertansiyon tanısı almış hastalar ve 36'sı sağlıklı bireylerdir. Her bir katılımcının HaOH durumu, transtorasik ekokardiyografi, göz dibi muayenesi ve idrar albümin/kreatinin oranının değerlendirilmesi yoluyla belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 79 hipertansiyon hastasından 39'unda HaOH tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypertension-mediated organ damage (HMOD) is structural and functional damage to various organs due to prolonged high blood pressure. SCUBE-1 may play an important role in the pathophysiology of HMOD through mechanisms involving inflammation and endothelial dysfunction. This study aims to evaluate the potential of SCUBE-1 level in the diagnosis of HMOD. The study included 115 participants who presented to the Cardiology clinic of Gazi University Hospital, including 79 patients with hypertension and 36 healthy individuals. The HMOD status of each participant was determined by transthoracic echocardiography, ophthalmologic examination, and assessment of urinary albumin/creatinine ratio. HMOD was detected in 39 of 79 hypertension patients included in the study.