Zihin felsefesinden nörofelsefeye geçiş ve Churchlandlar örneği
The transition from philosophy of mind to neurophilosophy and the example of the Churchlands
  1. Tez No: 867691
  2. Yazar: HATİCE YAĞMUR ŞEHİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak zihin felsefesi üzerine temel bir giriş yapılarak zihin felsefesi ve zihne yönelik genel bir bakış sunulmuştur. Ardından zihin felsefesinin temel meselelerinden biri olan zihin-beden problemine ve bu konuda etkili olan çeşitli teorilere değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde zihin-beden problemini çözüme ulaştırma amacıyla yeni bir bakış açısı diyebileceğimiz nörofelsefeye yer verilerek genel hatlarıyla anlatılmış ve nasıl bir yaklaşım sunduğuyla ilgili bilgilere değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise nörofelsefenin kurucuları olarak kabul edilen Churchlandların, nörofelsefe aracılığıyla ulaşmak istedikleri hedefe ilişkin bilgiler sunulmuştur. Nörofelsefenin, psikolojiyi nörobilime indirgeyerek sunmuş olduğu çözüm, birçok bakımdan eleştirilse bile, nörobilimin ilerlemesiyle zihin-beden problemine yeni açıklamalar getirebileceği öngörülmektedir. Bu bağlamda nörofelsefenin söz konusu indirgemeci yaklaşımına ilişkin alan içinde henüz bir örnek bulunmasa da bilim tarihi içinde çeşitli indirgeme durumlarının var oluşu, nörofelsefe için umut verici bir örnek niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, a basic introduction to the philosophy of mind and an overview of the philosophy of mind and the mind is presented. Then, the mind-body problem, which is one of the main issues of the philosophy of mind, and various theories that are effective on this issue are mentioned. In the second part of the study, neurophilosophy, which can be called a new perspective in order to solve the mind-body problem, is explained in general terms and information about what kind of approach it offers is mentioned. In the third part, information about the goal that the Churchlands, who are considered as the founders of neurophilosophy, wanted to achieve through neurophilosophy is presented. Even if the solution offered by neurophilosophy by reducing psychology to neuroscience is criticized in many respects, it is predicted that it can bring new explanations to the mind-body problem with the advancement of neuroscience. In this context, although there is no example of the reductionist approach of neurophilosophy in the field, the existence of various reductionist situations in the history of science is a promising example for neurophilosophy.