Nasîruddîn et-Tûsî'nin bilgi anlayışı
Notion of knowledge according to Nasīr Al-Din Al-Tūsī
- Tez No: 867692
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tezin amacı, önemli İslâm düşünürlerinden Nasîruddîn et-Tûsî'nin bilgi anlayışını kendi eserlerinden hareketle ortaya çıkarmaktır. Onun düşünce sistemi hiç şüphesiz İbn Sînâ'nın geliştirdiği felsefe ile şekillenmiştir. Bilgi meselesinde de Tûsî kendini İbn Sînâ tarafında konumlandırmıştır. Bu minvalde o, İbn Sînâ'ya yöneltilen eleştirileri cevaplamış, yanlış anlaşılmaları gidermeye çalışmış, felsefe-kelâm sentezini tamamlamıştır. Bilgi hakkında felsefe ve kelâm arasındaki en önemli fikrî tartışmalar zihnî mevcûd, mücerred nefs, iç duyular, mâhiyet ve sûret gibi kilit kavramlar ve teoriler üzerinden cereyan etmiştir. Bu çalışmada Tûsî'nin bilgi anlayışı, kendileriyle düşünce sacayağı oluşturan“vücûd”ve“nefs”konularıyla birlikte ele alınıp incelenmiştir. Bu kapsamda Tûsî'nin görüşlerinin İbn Sînâ, Fahruddîn er-Râzî, İsfahânî, Cürcânî ve Hillî gibi âlimlerin görüşleriyle birlikte tespit ve analizi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to reveal notion of knowledge according to Nasīr Al-Dīn Al-Tūsī based on his own works. His thoughts were undoubtedly shaped by the philosophy developed by Ibn Sīnā (Avicenna). In the issue of knowledge as well Tusī took position the side by Ibn Sīnā. In this context, Tūsī answered the critiques directed to Ibn Sīna and tried to resolve misunderstandings about him and also completed the coalescence of philosophy and theology. The main intellectual argumentations about knowledge between philosophy and theology had occurred basis on notions and theories such as wucūd al-zihnī, mujarrad nafs, inner senses, māhiyya (essence) and sūrat (form). In this research, Tūsī's understanding of knowledge was discussed and examined with the notions of being (wucūd) and self (nafs) which with knowledge consist the triple of thoughts. In this context, Tūsī 's opinions were disclosed together with the thoughts of scholars such as Ibn Sīnā, Fahruddīn er-Rāzī, Isfahānî, Curcānī and Hillī.