Ali Ahmed Bakesir'in et-Tevrâtu'd-Dâi'a adlı tiyatrosunun tahlili ve Filistin meselesi yönünden incelenmesi
An examination of Ali Ahmed Bakisir's theater play namedet-Tevratu'd -Dai'a in terms of analysis and its relation to the Palestinian issue
  1. Tez No: 867690
  2. Yazar: ESMA KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT HAFİS YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ali Ahmed Bâkesîr XX. yüzyılda yaşayan önemli Arap edebiyatçılarındandır. Yaşadığı dönem göz önüne alındığında 2. Dünya Savaşı'nın ve daha da önemlisi Filistin meselesinin gitgide hararetlendiği bir dönemdir. Bâkesîr ise yaşanan savaşlara, yeni Dünya düzeninde söz hakkı olan büyük devletlerin kendi çıkarları için binlerce insanı sürgün etmesine, binlerce insana işkence etmesine ve katletmesine göz yumamayan Yemenli bir yazardır. Bu sebeple eserlerinde çeşitli konulara değinmiş olmasının yanında çoğu eserini Filistin meselesi üzerine yazmıştır. İncelediğimiz et-Tevrat'ud-Daiâ adlı eserde ise Bâkesîr, Filistin'de yaşanan ve günümüzde hala yaşanmaya devam eden katliamları, yerle bir edilmiş Kudüs şehrini ve yerinden edilen Filistin halkını ve bunların yanında Yahudilere dair birçok kötü zihniyetleri gözler önüne sermeye çalışmıştır. Çalışmamız ise bir giriş bölümü ve dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, araştırmanın amacı, araştırmanın yöntemi ve araştırma ile ilgili kaynaklar ele alınmıştır. Birinci bölümde XX. Yüzyılda Filistin'de siyasi durumu ele alınmış tiyatro sanatı ve Arap tiyatrosu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde et-Tevratu'd-Daiâ adlı tiyatronun özeti, üçüncü bölümde tiyatronun tahlili, dördüncü bölümde de et-Tevrat'ud-Daiâ adlı tiyatronun Filistin meselesi yönünden incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra dolduAli Ahmed Bakesir was one of the prominent Arab literary figures of the 20th century. Considering the era in which he lived, it was a time when World War II and more importantly, the Palestine issue were escalating. Bakesir, a Yemeni writer, could not turn a blind eye to the wars, the displacement of thousands of people for the interests of major powers in the new world order, the torture, and the killings. Therefore, in addition to addressing various topics in his works, he wrote most of his works on the Palestine issue. In the examined work“et-Tevrat'ud-Daiâ,”Bakesir aims to shed light on the massacres ongoing in Palestine, the destroyed city of Jerusalem, the displaced Palestinian people and alongside these, the negative attitudes of Jews. Our study consists of an introduction and four main sections. In the introduction, the subject, purpose, methodology and resources of the research are discussed. The first section examines the political situation in Palestine in the 20th century and provides information about theater arts and Arab theater. The second section summarizes the play“et-Tevratu'd-Daiâ,”the third section analyzes the play, and the fourth section delves into the examination of“et-Tevrat'ud-Daiâ”concerning the Palestine issue.