Feyerabend'de özgür toplum ve özgür bilim ilişkisi
The relationship of free society and free science accordiing to feyerabend
- Tez No: 867699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Feyerabend, gerek yaşadığı dönem, gerekse bugün bile hala tartışılmaya devam eden bir filozoftur. Yaşadığı dönem irdelendiğinde fikirleri adeta deprem niteliğindedir. Bu çalışmada ilk olarak Feyerabend'in aile hayatının fikri yaşamına olan etkilerinden bahsedilerek başlanmıştır. Bilhassa Viyana Çevresi filozofları ile olan tartışmaları ve benzeşim gösteren düşünceleri üstünden Feyerabend'in düşünceleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Filozof, özellikle tartışmalı gördüğü bilimsel kavramlar üstünden (nesnellik, uzman görüş, tutarlılık vb.) diğer filozoflara olan ağır eleştirileri dile getirilmiş olup günümüz dünyasındaki karşılıkları ele alınmıştır. Tezin amacı, bilimsel meseleler ile ilgili olarak okurda bilimsel derinliğin oluşma sürecini oturtmaya çalışmaktır. Bilimlerin oluşma sürecinde kültürün, ölçütlerin ve kişinin öz deneyimlerinin etkileri üstünden bilimsellik sürecine giden yolun problemlerinden bahsedilmiştir. Feyerabend'in konuları oldukça ilgi çekici, düşünceleri ise oldukça çılgıncadır. Bu çılgın filozofun bilimsel düşünceleri üstünden monist bilim anlayışı tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feyerabend is a philosopher who continues to be discussed both during his time and even today. When the ideas of the period in which he lived are examined, his ideas have an earthquake effect. This study started by first mentioning the effects of Feyerabend's family life on his intellectual life. In particular, Feyerabend's thoughts have been tried to be developed through his discussions with the Vienna Circle Philosophers and their similar thoughts. The philosopher's harsh criticisms of other philosophers, especially on scientific concepts that he considered controversial (objectivity, expert opinion, consistency, etc.), were expressed and their equivalents in today's world were tried to be examined. The aim of the thesis is to explain the process of developing scientific depth in the reader regarding scientific issues. The problems of the path to the scientific process were mentioned through the effects of culture, criteria and one's own experiences in the formation of sciences. Feyerabend's subjects are quite interesting and his ideas are quite ahead of the times. An attempt is made to discuss the monist opinion through the scientific thoughts of this crazy philosopher.