Wittgensteın'ın Tractatus Logico Philosophicus ve Felsefi Soruşturmalar isimli eserlerinin felsefi yöntem açısından mukayesesi
Comparison of Wittgenstein's Tractatus Logico Philosophicus and Philosophical Investigations in terms of philosophical method
- Tez No: 867700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmanın amacı Tractatus Logico Philosophicus ve Felsefi Soruşturmalar eserinden yola çıkarak Wittgenstein'ın felsefeye olan yaklaşımını açıklamaktır. Wittgenstein felsefi sorunların gerçek sorunlar olmadığı sözde sorunlar olduğu düşüncesindedir. Wittgenstein'ın felsefi sorunların nedeni olarak dilin mantığının yanlış anlaşılmasını göstermesi felsefenin asıl odağını dile yöneltmesine neden olmuştur. Wittgenstein, felsefi sorunların gerçek anlamda sorunlar olmadığını, bunların sadece yanlış anlaşılmalar olduğunu göstermeye çalışır. Wittgenstein'ın iki ayrı dönemini temsil eden Tractatus Logico Philosophicus ve Felsefi Soruşturmalar eserleri ile felsefeye olan bakış açısı açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain Wittgenstein's approach to philosophy based on his works Tractatus Logico Philosophicus and Philosophical Investigations. Wittgenstein thinks that philosophical problems are not real problems, but so-called problems. Wittgenstein's pointing to the misunderstanding of the logic of language as the cause of philosophical problems led him to direct the main focus of philosophy towards language. Wittgenstein tries to show that philosophical problems are not really problems, but only misunderstandings. Wittgenstein's Tractatus Logico Philosophicus and Philosophical Investigations, which represent two different periods of Wittgenstein, and his perspective on philosophy are explained.