Türkiye'de sosyal demokrasi ve dış politika: Bülent Ecevit örneği
Social democracy and foreign policy in Turkey: Example of Bulent Ecevit
  1. Tez No: 867706
  2. Yazar: NAİL ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÖMER ATAGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bülent Ecevit, Türkiye'de sosyal demokrasinin siyaset sahnesine çıkışı ve yükselişinde baş aktörlerden biridir. Cumhuriyet Halk Partisi'nde ''Ortanın Solu'' sloganıyla başlayan sosyal demokrasi hareketinin öncülerinden olan Ecevit, 1980 yılı sonrasında partisinden ayrılmıştır. Sosyal demokrat bir parti kimliğinde kurulan Demokratik Sol Parti ile özdeşleşmiş ve siyasi yaşamını bu partide tamamlamıştır. Bu çalışmada sosyal demokrasi ideolojisini benimsemiş Ecevit'in Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokratik Sol Parti'deki dış politika anlayışı, söylem ve uygulamaları analiz edilmiştir. Bülent Ecevit'in 1950'li ve 1960'lı yıllardan itibaren sosyal demokrat bir dış politika anlayışı benimsediği görülmüştür. Çalışmada yanıt aranan temel soru, Bülent Ecevit'in benimsediği bu dış politika anlayışına paralel olarak Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokratik Sol Parti dönemlerindeki dış politika vizyonunda, söylem ve uygulamalarında bir devamlılığın veya kırılmanın olduğu üzerinedir. Yurtiçinde ve uluslararası çapta yaşanan olaylar sonucunda Ecevit'in Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokratik Sol Parti dönemlerindeki dış politika anlayışı karşılaştırıldığında bazı sapmaların olduğu iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bülent Ecevit is one of the main actors in the emergence and increase of social democracy in the political arena in Turkey. Ecevit, who is one of the pioneers of the social democracy movement that started in the Republican People's Party with the slogan of the ''Left of the Center'', left his party after 1980. He identified with the Democracy Left Party founded as a social democratic party, and he ended his political life in this party. In this study, the foreign policy understanding, discourses, and practices of Bulent Ecevit, who adopted the ideology of social democracy, in the Republician People's Party and the Democratic Left Party were analyzed. It was determined that Bulent Ecevit adopted a social democracy-based foreign policy starting from the 1950s and 1960s. The main question to which an answer was sought in the study in parallel with this understanding of foreign policy adopted by Bulent Ecevit, was whether there was a continuation or break in his foreign policy perspectives, discourses, and practices in the Republician People's Party and the Democratic Left Party periods of his political life. When Ecevit's foreign policy understanding in the Republician People's Party and the Democratic Left Party periods was compared, it was claimed that there were certain deviations as a result of national and international events.