Endüstri 4.0 unsurlarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi: Bir üretim işletmesi araştırması
Evaluation of industry 4.0 elements with multi criteria decision making methods: A manufacturing business study
- Tez No: 867707
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ATALAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 283
Özet
Küresel rekabet ortamında işletmelerin çağın gerisinde kalmaması için üretim teknolojilerini sürekli olarak geliştirmeleri gerekmektedir. İşletmelerin mevcut kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmaları ve yeniliğe açık olmaları kullandıkları teknolojiler sayesinde gerçekleşmektedir. Günümüzde Endüstri 4.0 teknolojilerini üretim sürecine adapte eden işletmeler dijital çağda rekabet avantajının temel araçlarına sahip olmaktadır ve değişen müşteri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamaktadır. Bu teknolojiler sayesinde üretim süreçleri basitleşmekte, özelleştirilmiş üretim ön plana çıkmakta, maliyetler azalmakta ve verimlilik artmaktadır. Bundan dolayı son yıllarda Endüstri 4.0 kavramı akademik alanda ön plana çıkmaya başlamıştır. Literatürde Endüstri 4.0 kavramı ile ilgili pek çok çalışma bulunmaktadır. Fakat Endüstri 4.0 unsurlarının ve alt unsurlarının bir arada bulunduğu ÇKVV yaklaşımlarının kullanıldığı çalışma sayısı sınırlıdır. Araştırmamız literatürdeki bu boşluğu dolduracaktır. Bu araştırmanın amacı Endüstri 4.0 ana unsurları esas alınarak alt unsurların literatür taramasıyla ortaya çıkarılması ve Endüstri 4.0 unsurlarının ve alt unsurlarının üretim süreçlerindeki önem derecelerinin belirlenmesidir.Araştırma fermuar alanında faaliyet gösteren bir üretim işletmesinde uygulanmıştır. Araştırmada Endüstri 4.0 alt unsurları literatür taraması sonucunda belirlenmiş ve en çok kullanılan unsurlar ÇKKV yapısı oluşturmuştur. Bu yapı subjektif ağırlıklandırmada kullanılan FUCOM, BWM ve SWARA yöntemleri ile çözümlenmiş ve elde edilen sonuçlar Copeland yöntemi ile bütünleştirilerek tek bir önem sırası belirlenmiştir. Araştırmanın hem Endüstri 4.0 unsurlarının belirlenmesi ile ilgili özgün bir ÇKKV yapısı önermesi hem de son yıllarda geliştirilmiş ÇKKV yöntemlerini karşılaştırıp bütünleştirmesi açısından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In a global competitive environment, enterprises need to continuously improve their production technologies in order not to fall behind the times. The efficient use of existing resources and the openness of businesses to innovation are realized through the technologies they use. Today, businesses that adapt Industry 4.0 technologies to the production process have the basic tools of competitive advantage in the digital age and quickly meet changing customer needs. Thanks to these technologies, production processes are simplified, customized production comes to the fore, costs are reduced and productivity increases. Therefore, in recent years, the concept of Industry 4.0 has come to the forefront in the academic field. There are many studies on the concept of Industry 4.0 in the literature. However, the number of studies in which Industry 4.0 elements and sub-elements are combined and MCDM approaches are used is limited. Our research will fill this gap in the literature. The purpose of this research is to reveal the sub-elements through literature review based on the main elements of Industry 4.0 and to determine the degree of importance of Industry 4.0 elements and sub-elements in production processes. The research was applied in a production enterprise operating in the zipper field. In the research, Industry 4.0 sub-elements were determined as a result of the literature review and the most used elements formed the MCDM structure. This structure was analyzed with the FUCOM, BWM and SWARA methods used in subjective weighting, and the results obtained were integrated with the Copeland method and a single order of importance was determined. It is thought that the research will contribute to the literature in terms of both proposing an original MCDM model for the determination of Industry 4.0 elements and comparing and integrating the MCDM methods developed in recent years.