Space security in the context of international security: The case of the EU space program
Uluslararası güvenlik bağlamında uzay güvenliği: AB uzay programı örneği
  1. Tez No: 867712
  2. Yazar: MUHAMET KOLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Avrupa Birliği (AB) uzay güvenliği alanında kendi uzay programına sahip başlıca aktörlerden biridir. Uluslararası güvenliğin sağlanmasında uzayın önemini kabul eden AB, uzayı dış ve güvenlik politikalarına entegre etmek için önemli adımlar atmıştır. Bu bağlamda bu çalışmada, AB'nin uzay politikasının uluslararası güvenlik ile ilişkisi analiz edilerek söz konusu uzay programının Avrupa'nın ve uluslararası toplumun güvenliğine sunabileceği olası katkılar ve ortaya çıkarabileceği muhtemel güvenlik tehditleri üzerinde durulacaktır. AB'nin uzay güvenliği politikasının iyileştirilmesine yönelik öneriler de çalışmada yer alacaktır. Bu çalışma AB'nin uzay güvenliği alanındaki politikalarının taşıdığı zorluğu ve sahip olduğu potansiyel fırsatları ortaya koyarak bahse konu programın derinlemesine anlaşılmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır. Böylece AB'nin uzay programının uzayda uluslararası güvenlik tehditlerine karşı küresel bir strateji geliştirilebilmesi adına bir prototip görevi görebileceği değerlendirilmektedir. Çalışmanın temel amacı uzay güvenliği ve uluslararası güvenlik arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
One of the main actors in the domain of space security that owns its space program is the EU. The EU has made noteworthy efforts to integrate space into its foreign and security policy, recognizing the significance of space in bolstering its safety and international security. That is why this study investigates how the EU's space policy is related to international security, how the EU's space program contributes to the security of Europe and the global community, and how the EU's space security policy can be further developed to address the threats this security domain may pose. This work examines the challenges and opportunities the EU space program potentially possesses. It endeavors to grasp a deeper understanding of EU policies in space security. The significance of an in-depth understanding of these policies is related to the fact that the EU is facing international security threats in outer space. Analyzing the outer space security strategies that the EU employs in reaction to these threats may serve as a prototype for designing a global strategy in this domain. Even though this study contains various objectives, the main one explores the relationship between space security and international security in the context of the EU space program.