Uzay hukuku, küresel güvenlik ve uzay ajansları: Türkiye örneği
Space law, global security and space agencies: The case of Türkiye
  1. Tez No: 922333
  2. Yazar: CANER AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tez temel olarak,“Türkiye, uzay çalışmalarında gelişim göstermek için uluslararası hukuk, güvenlik ve örgütlenme bağlamında Türkiye Uzay Ajansı (TUA) aracılığıyla nasıl bir yol izlemelidir?”sorusuna cevap vermektedir. Bu soruya cevap vermek için tezde uluslararası hukuk, güvenlik ve örgütlenme konuları uzay çalışmaları kapsamında incelenmektedir. Çünkü tezde, uzay çalışmalarının çok boyutlu olması nedeniyle bütünsel bir biçimde yürütülmesi gerektiği savunulmaktadır. Tezde, uzay çalışmalarına dair açıklamalarda bulunulurken Thomas Hobbes, Hugo Grotius ve Immanuel Kant'ın fikirleri üzerinden teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu teorik çerçeve, farklı fikirler arasında bir sentez imkanı sunan pragmatik liberalist yaklaşımdır. Tezde, Türkiye'nin uzay çalışmalarındaki durumunu tespit etmek amacıyla karşılaştırmalı yöntem kullanılmaktadır. Bu karşılaştırmada, uzay çalışmalarında önemli ölçüde gelişmiş Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin uzay örgütlenmesi olarak Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bölgesel bir örgütlenme olarak Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Türkiye'nin faaliyetleri incelenmiştir. Sonuçta, Türkiye'nin uzay çalışmalarında gecikmiş olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, tezde, Türkiye'nin uzay çalışmalarında gelişim göstermesi için önerilerde bulunulmuştur. Özetle, uzay çalışmalarında gelişim göstermek için Türkiye'nin pragmatik liberal çerçevede bütünsel bir politika sergilemesi gerektiği anlaşılmaktadır. Bu politikayı uyguladığı takdirde, Türkiye'nin uzay çalışmalarında üreten ve etkileyen bir ülke olabileceği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis basically answers the question,“What kind of a path should Türkiye follow through the Turkish Space Agency (TUA) in the context of international law, security and organization in order to develop in space studies?”. In the thesis, international law, security and organizations are the issues that examined in the context of space studies to answer this question. Because space studies are multidimensional, it is argued in the thesis that they should be carried out in a holistic manner. In the thesis, a theoretical framework is created through the ideas of Thomas Hobbes, Hugo Grotius and Immanuel Kant while making explanations on space studies. This theoretical framework is pragmatic liberalist approach that offers a synthesis between different ideas. Comparative method is used in the thesis in order to determine Türkiye's status in space studies. The National Aeronautics and Space Administration (NASA) as the space organization of United States of America (USA), which has made significant progress in space studies, the European Space Agency (ESA) as a regional organization and Türkiye's space activities are examined in this comparison. As a result, it is determined that Türkiye has been lagging behind in space activities. Therefore, in this thesis, suggestions are made for Turkey's development in space activities. In summary, it is understood that Türkiye needs to exhibit a holistic policy within pragmatic liberal framework in order to develop in space activities. It is concluded that Türkiye can be a producing and influencing country in space studies, if Türkiye implements this policy.