Denizli ili kırsalında borrelia burgdorferi antikor sıklığının araştırılması
Investigation of frequency of B. burdgdorferi antibodies in Denizli region
- Tez No: 86774
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET DENİZLİ VE ÇEVRESİNDE BORRELIA BURGDORFERI ANTİKOR SIKLIĞININ ARAŞTIRILMASI Denizli ve çevresinde B. burgdorferi seroepidemiyolojisini belirlemek amacıyla Temmuz - Ekim 1998 tarihleri arasında aktif olarak hayvancılıkla uğraşan dört ayrı dağ köyüne gidildi. 48'i erkek, 47'si kadın olmak üzere toplam 95 kişiden kan örneği alındı. Kan örneklerinde ELISA yöntemiyle B. burgdorferi IgG ve IgM antikorları araştırıldı. 95 kan örneğinin 16'sında IgG (% 16,7), 2'sinde IgM (% 2,2) pozitifliği saptandı. Toplam pozitiflik oranı ise 95 kişide % 18,9'dur. Pozitif olguların oranı erkekler için %22.9, kadınlar için %14.9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF FREQUENCY OF B. BURGDORFERI ANTIBODIES IN DENİZLİ REGION In this study the seroprevalance of B. burgdorferi infection was researched in persons who lived in four villages in Denizli region between July-October 1998. Total 95 sera samples (48 male, 47 female) were collected. B. burgdorferi IgG and IgM antibodies were researched in sera samples by ELISA method. 16 of the samples were positive for IgG (16.7 %) and 2 of the samples were positive for IgM (2.2 %). The positivity rate was %18.9 in 95 persons. The positivity rates according to the sex groups were as follows: %22.9 male and % 14.9 female.