Akut gastroenterit olgularında campylobacter jejuni sıklığının araştırılması
Investigation of frequency of campylobacter jejuni in acute gastroenteritis
- Tez No: 86773
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, akut gastroenterit olgularında C. jejuni sıklığı araştırıldı. Toplam 412 hasta ve 50 kişilik kontrol grubundan alınan dışkı örnekleri mikroskobik olarak incelendi ve Salmonella ve Shigella için klasik kültür işlemleri yapıldı. C. jejuni izolasyonu için, Campylobacter seçici besiyeri (Campy-BAP) kullanıldı. Plaklar mikroaerofilik koşullarda 42°C'de 72 saat inkübe edildi. Şüpheli koloniler Gram boyasıyla boyandı ve eğri ya da spiral morfoloji gösteren bütün izolatlar oksidaz ve katalaz üretimi, hippurat hidrolizi, sefalotin ve nalidiksik aside duyarlılık deneyleri yapılarak tür düzeyinde tiplendirildi. İdentifikasyon API Campy kiri ile doğrulandı. İzolatlann antibiyotik duyarlılıkları %5 koyun kanlı Müller Hinton agar besiyerinde disk difüzyon tekniği ile yapıldı. Dışkı örneklerinde %1.5 oranmda Campylobacter türleri (%1.21 C. jejuni, %0.24 C. coli) izole edildi. Kontrol grubunda Campylobacter izole edilmedi. Campylobacter türlerinin hepsi kız çocuklarından izole edildi. Campylobacter türlerinin tiplendirilmesinde klasik testlerin sonucu API Campy ile uyumlu bulundu. Bu nedenle tiplendirmede klasik yöntemin yeterli olduğu düşünüldü. Sonuç olarak, özellikle çocuk ishallerinde etkenler arasında C. jejuni'nin göz önüne alınması gerektiği düşünüldü. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF FREQUENCY OF CAMPYLOBACTER JEJUNI IN ACUTE GASTROENTERITIS In this study, frequency of Campylobacter jejuni İn acute gastroenteritis was researched. The stool specimens from 412 patients and 50 healthy people were examined under microscope and appropriate conventional culture medium for Shigella and Salmonella was used. C. jejuni was investigated by using Campylobacter selective agar (Campy BAP). The plates were incubated at 42°C, under microaerophilic condition for 72 hours. Suspected colonies were stained Gram for microbiology and all isolates having a curved or spiral morphology were identified at species level by oxidase and catalase producing, nalidixic acid and cepholothin sensitivity and hippurate hydrolysis methods. Identification was confirmed by API Campy kits. Antimicrobial sensitivity tests were carried out on all isolates by using disc diffusion technique on Muller Hinton agar with 5% sheep blood. Campylobacter species was isolated from 6 of 412 (5 of 6 C. jejuni, 1 of 6 C. coli ) patients. Campylobacter species were not isolated from control group. All isolated Campylobacter microorganisms were detected in the stool of female children. The results of conventional methods in identification of Campylobacter species were similar to API Campy kits. Therefore, conventional methods are adequate in identification. As a conclusion; in differential diagnosis of diarrhea, especially in children Campylobacter jejuni must be considered. 47