Örgütsel çeviklik ile öğrenen örgüt etkileşiminde örgütsel adaletin aracılık rolü
The mediating role of organizational justice in the interaction between organizational agility and learning organization
  1. Tez No: 867756
  2. Yazar: LEAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ORDUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde“örgütsel çeviklik”kavramı, kapsamı, tarihsel gelişimi, ilişkili kavramlar, boyutları ve çeşitli özellikleriyle incelenmiştir. İkinci Bölümünde ise,“öğrenen örgütler”kavramı kapsamı tarihsel gelişimi, ilişkili kavramlar, boyutları ve çeşitli özellikleriyle incelenmiştir. Üçüncü bölümde, bu iki kavram arasındaki ilişkide aracı rolü olduğu düşünülen örgütsel adalet kavramı kapsamı, tarihsel gelişimi, ilişkili kavramlar, boyutları yönüyle açıklanmıştır. Ayrıca,“örgütsel çeviklik, ”öğrenen örgütler“ ve ”örgütsel adalet" değişkenleri arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Anket formu bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bir banka çalışanlarına kolayda örnekleme metodu ile dağıtılmıştır. Araştırmanın bankacılık sektöründe yer alan bir örgütte yapılmasının nedeni, teknolojik süreçlerin yoğun şekilde kullanımı ve çevik örgütsel uygulamaların olmasının bilinirliğidir. Bankacılık sektörü çalışanlarından kolayda örnekleme yoluyla 380 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırma modelinin ve hipotezlerinin değerlendirilmesi, SmartPLS 4 programı kullanılarak, Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) aracılığıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanların örgütsel çeviklik ve öğrenen örgüt, örgütsel adalet ve öğrenen örgüt, örgütsel çeviklik ve öğrenen örgüt algılamaları arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunduğu ve örgütsel çeviklik ile öğrenen örgüt algılamaları arasındaki ilişkide örgütsel adaletin aracı rolü istatistiki olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca araştırma sorularının analizi sonucunda; demografik özelliklerden, cinsiyet, kıdem ve eğitim durumlarına göre istatistiki olarak anlamlı fark bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
​In the first section of this study, the concept of“organizational agility,”its scope, historical development, related concepts, dimensions, and various features have been examined. In the second section, the concept of“learning organizations”has been explored, including its scope, historical development, related concepts, dimensions, and various characteristics. In the third section, the concept of organizational justice, which is believed to play a mediating role in the relationship between these two concepts, has been explained in terms of its scope, historical development, related concepts, dimensions, and aspects. Additionally, the relationships between the variables of“organizational agility,”“learning organizations,”and“organizational justice”have been elucidated. The data collection method used in the research was a survey. The survey questionnaire was distributed to employees of a bank operating in the banking sector using convenience sampling method. The reason for conducting the research in a banking organization is the prevalence of technological processes and agile organizational practices in the banking sector. A total of 380 participants were reached through convenience sampling of banking sector employees. The evaluation of the research model and hypotheses was conducted using the Structural Equation Modeling (SEM) through the SmartPLS 4 program. As a result of the research, it was statistically found that there is a positive relationship between employees' perceptions of organizational agility and learning organization, organizational justice and learning organization, and organizational agility and learning organization. Furthermore, the mediating role of organizational justice in the relationship between organizational agility and learning organization perceptions was statistically demonstrated. Additionally, as a result of the analysis of research questions, statistically significant differences have been found in demographic characteristics, such as gender, seniority, and educational status.