Katılım fonları ile geleneksel fonların yönetim performanslarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the management performance of participation funds and traditional funds
- Tez No: 867757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SIRMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, katılım fonları ile geleneksel fonların yönetim performanslarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Katılım Fonları, Katılım Bankalarının ve Portföy Yönetim Şirketlerinin yatırım aracı olarak sunduğu, faizsiz finans prensiplerine uygun olarak çalışan ve yatırımcılara ortaklık payı sağlayan fonlardır. Geleneksel fonlar ise, faizli finans sisteminde yer alan ve yatırımcılara sabit veya değişken getiri sunan fonlardır. Bu tezde, katılım fonları ile geleneksel fonların getiri, risk, Sharpe oranı, Treynor oranı ve Jensen's Alfa oranı gibi performans ölçütleri açısından farklılıkları incelenmiştir. Ayrıca, bu fonların performanslarını etkileyen faktörler arasındaki ilişkiler de regresyon analizi ile test edilmiştir. Sonuç olarak, bu tez, katılım fonları ile geleneksel fonların yönetim performanslarının farklı olduğunu ve bu farklılığın faizsiz finans prensipleri ile açıklanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comparatively evaluate the management performances of participation funds and traditional funds. Participation funds are funds offered as investment instruments by participation banks and portfolio management companies, operating in accordance with interest-free finance principles and providing partnership shares to investors. Traditional funds, on the other hand, are funds that are included in the interest-based financial system and offer fixed or variable returns to investors. In this thesis, the differences between participation funds and traditional funds in terms of performance measures such as return, risk, Sharpe ratio, Treynor ratio and Jensen's Alpha are examined. In addition, the relationships between the factors affecting the performance of these funds were tested with regression analysis. As a result, this thesis revealed that the management performances of participation funds and traditional funds are different and that this difference can be explained by interest-free finance principles.