Kamulaştırmasız el atma nedeniyle bedelin tahsili davası ve bedelin belirlenmesinde esaslar
Case for collection of the price due to expropriation without expropriation and the principles of determining the price
- Tez No: 867762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRCE ARSLANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma kapsamında, hukuki dayanağı yargı kararları veya içtihatlar olan kamulaştırmasız el atma nedeniyle bedelin tahsili davası ve bedelin belirlenmesinin esasları incelenmiştir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde kamulaştırmasız el atma kavramı, kamulaştırmasız el atma olarak kabul gören durumlar ve kamulaştırmasız el atma halinde açılabilecek davalar ele alınmıştır. İkinci bölümde, kamulaştırmasız el atma nedeniyle bedelin tahsili davası, hukuki niteliği, yargılama usulü, hüküm, hükmün icraya konulması ve kanun yolları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, kamulaştırmasız el atma nedeniyle bedelin belirlenmesi usulü ve bedelin belirlenmesi esasları yargı kararları ışığında ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Uygulamada uyuşmazlıkların hangi alanlarda ortaya çıktığını daha iyi anlayabilmek için tartışmalı konulardaki yargı kararlarından uygun durumlarda örnekler verilmekte, son değişiklikler tartışılmakta ve uygulamada ortaya çıkan sorunlara çözüm yaklaşımları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this context, the lawsuit for collection of the price due to confiscation without expropriation, the legal basis of which is trial decisions or case law, and the principles of determining the price. In the first part of the thesis, which consists of three parts, the concept of seizure without expropriation, the situations that are accepted as seizure without expropriation, and the cases that can be filed in case of seizure without expropriation are discussed. In the second part, the case for collection of the price due to confiscation without expropriation, legal proceedings, trial procedure, judgment, enforcement of the judgment and legal remedies are discussed. In the third chapter, the determination of the price due to expropriation without expropriation, its form and the principles of determining the price, analysis decisions are explained in detail. Which areas of disagreement in practice. in order to better understand what is happening, from judicial decisions related to controversial issues. examples have been given as far as the place, the latest changes have been processed and they have appeared in practice. approaches to solving problems have been proposed.