Göç olgusu ve göçün sosyoekonomı̇k etkı̇lerı̇ne yönelı̇k kamu polı̇tı̇kaları
Migration phenomenon and public policies towards socioeconomic impacts of migration
  1. Tez No: 867769
  2. Yazar: EZGİM ÇARBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SUSAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Zorunlu göçe yönelik kamu politikası oluşturmak için göç eden kişilerin deneyimlerinin anlaşılması önemli bir adımdır. Bu çalışmanın da konusunu uyum çerçevesinde göçün sosyoekonomik etkilerine yönelik kamu politikaları oluşturmaktadır. Bu kapsamda zorunlu göç ile gelen geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin uyum süreçleri ile eğitim ve sağlık hizmetlerine yönelik uygulanan kamu politikaları ilişkisinin incelenerek uyum sürecinin araştırılması amaçlanmıştır. Böylece hem var olan durum hakkında fikir sahibi olmak hem de yorumlar ortaya koyarak kamu politikalarına dair öneriler geliştirmek hedeflenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda zorunlu göç ile gelen kişilerin yarı kamusal mal kapsamında yer alan eğitim ve sağlık gibi temel insani ihtiyaçlara erişimleri nicel bir analiz ile değerlendirilmiştir. Bu sayede mevcut politikaların etkinliğinin ve eksikliklerinin değerlendirilmesi ve ihtiyaç duyulan politika desteğinin belirlenmesi sağlanmıştır. Mevcut durumu ortaya çıkarmanın yanında göç konusunun dinamik bir süreç olması nedeniyle kamu maliyesi alanında yapılacak çalışmalara altyapı oluşturmak da çalışmanın özgün değerleri arasındadır. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje numarası: 38624.
Özet (Çeviri)
Understanding the experiences of migrants is an important step in formulating public policy on forced migration. The subject of this study is public policies on the socioeconomic effects of migration within the framework of coherence. In this context, it is aimed to investigate the coherence process of Syrians under temporary protection by examining the relationship between the coherence processes and the public policies implemented for education and health services. Thus, it is aimed both to have insight into the current situation and to develop suggestions for public policies by putting forward interpretations. In line with the aim of the study, the access of people arriving with forced migration to basic humanitarian needs such as education and health, which are within the scope of semi-public goods, was evaluated through a quantitative analysis. In this way, it was ensured to evaluate the effectiveness and shortcomings of existing policies and to identify the policy support needed. In addition to revealing the current situation, since migration is a dynamic process, creating a basis for future studies in the field of public economics is among the unique values of the study. This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Istanbul University. Project number: 38624.