4857 Sayılı İş Kanunu'na göre işçinin yıllık ücretli izin hakkı
Worker's right to annual paid leave according to Labor Law No 4857
- Tez No: 867784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
4857 sayılı İş Kanunu'na göre işçinin yıllık ücretli izin hakkını konu alan çalışmamızda işçinin dinlenme hakkının görünümlerinden biri olan yıllık ücretli izin hakkı işlenmiştir. Modern iş hukukunun doğuşuyla birlikte uluslararası ve ulusal hukukta yıllık ücretli izin hakkı, iş görme karşılığı ücret ilkesinin istisnası bir müessese olarak düzenlenmiştir. Türk hukukunda anayasal olarak güvence altına alınmış ve düzenlenmesi kanunlara bırakılmış olan yıllık ücretli izin hakkı işçinin kişiliğine bağlı, vazgeçilmez, devredilmez sosyal ve ekonomik bir haktır. Ücret ve serbest zaman birlikteliğinden oluşan yıllık ücretli izin hakkı, mevzuatımızda işçi lehine emredici hükümlerle düzenlenmiştir. Yıllık ücretli izin hakkı ile işçinin ruhsal ve bedensel sağlığının korunması, iş ilişkisinin düzenlenmesi ve iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmamızda yıllık ücretli izin müessesesi 4857 sayılı İş Kanunu ve Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği'nde düzenlenen hükümler ekseninde irdelenerek öğretideki görüşler ve yargı kararları çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study on the employee's right to annual paid leave according to the Labor Law No. 4857, the right to annual paid leave, which is one of the manifestations of the employee's right to rest, is discussed. With the emergence of modern labor law, the right to annual paid leave has been regulated in international and national law as an exception to the principle of wages for work. In Turkish law the right to annual paid leave, which is constitutionally guaranteed and whose regulation is left to the law , is an indispensable, inalienable social and economic right depending on the personality of the employee. The right to annual paid leave, which consists of a combination of pay and free time, is regulated with mandatory provisions in favor of employee in our legislation. The aim of the right to annual paid leave is to protect the mental and physical health of the worker, to regulate the employment relationship and to ensure occupational health and safety. In this context, in our study, the institution of annual paid leave was examined on the axis of the provisions regulated in the Labor Law No. 4857 and the Annual Paid Leave Regulation, and was discussed within the framework of the opinions in the doctrine and judicial decisions.